Nadchádzajúce celoplošné skríningové testovanie sa nevzťahuje na ľudí, ktorí sa vedia preukázať potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19. Kým v niektorých ambulanciách ho vystavujú bezplatne, v ďalších si zaň pýtajú niekoľko eur. Človek pritom musí navštíviť lekára osobne. No existuje tu aj iná možnosť. Rýchla, pohodlná, transparentná.
Negatívny výsledok testu z celonárodného skríningu bude opäť vstupenkou do prírody, do práce, do vybraných predajní či k poskytovateľom služieb. V prípade, ak ste ochorenie Covid-19 počas uplynulých troch mesiacov prekonali a máte o tom potvrdenie, v radoch stáť nemusíte. Teda, pokiaľ sa poň nevyberiete osobne ku svojmu lekárovi.
Potvrdenie o prekonaní Covid-19 aj online
Všeobecní doktori totiž zaznamenali zvýšený záujem o vydávanie daného potvrdenia. Zaťažuje ich aj nadbytočnou byrokraciou a administratívou. Aj preto niektorí z nich pristúpili k jeho spoplatneniu. Od piatku si však môžete toto potvrdenie vybaviť aj z pohodlia domova, cez internet. „Stačí, ak osoba vyplní osobné údaje, preukáže sa pozitívnym výsledkom, uvedie dátum predmetného testovania na Covid-19 a typ testu, akým bolo ochorenie potvrdené. Dá sa vybrať medzi tromi možnosťami – PCR test, antigénový test alebo vyšetrenie na protilátky,“ hovorí Patrik Stieranka z online objednávkového systému ecasenka.sk.
Ošetrujúci lekár následne tento vyplnený dotazník dostane. Na jeho základe potom vydá potvrdenie. Pacient tak nezaťažuje lekára, ale všetko vie vybaviť online. Ambulantní lekári si vedú dôkladnú evidenciu pozitívnych pacientov, ktorí ochorenie prekonali. „Lekár má možnosť informovať pacienta SMS správou o vybavení potvrdenia, ktoré buď má pripravené v ambulancii, alebo mu ho zašle naskenované e-mailom. Ak si lekár účtuje poplatok za vydanie potvrdenia, pacientovi pošle do e-mailu aj číslo účtu, na ktorom má poplatok uhradiť,“ informuje Stieranka z ecasenka.sk.
Čo obsahuje takéto potvrdenie na koronavírus?
Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 musí obsahovať identifikačné údaje pacienta, pečiatku a podpis lekára. Rovnako na ňom musí byť uvedené, akou metódou bol pacientovi zistený pozitívny výsledok. Potvrdenie platí po dobu nasledujúcich troch mesiacov od dátumu jeho vystavenia.
Aj PN, lieky či vyšetrenie – telemedicína už aj u nás
Koronavírus priniesol výrazné zmeny do fungovania ambulancií. Pozitívnych pacientov vyšetrujú lekári aj pomocou telemedicíny. „Ide o videohovor, pri ktorom stačí pacientovi a lekárovi iba mobilný telefón s kamerou. Lekár tak nielen pacienta počuje, ale ho aj vidí. Vďaka zaznamenaniu v našom online systéme je možnosť aby telemedicína bola hradená poisťovňou,“ približuje Ing. Patrik Stieranka.
Veľký význam však zohráva telemedicína aj v situáciách, keď pozitívne testovaní ľudia konzultujú svoj zdravotný stav s lekárom na diaľku. „Ľahké formy koronavírusových infekcií, ktoré našťastie prevažujú nad tými ťažšími, sme vďaka nástrojom telemedicíny zvládli veľmi dobre. Pacient v takomto prípade potrebuje hlavne usmerniť, čo je potrebné robiť, aké sú diagnostické, liečebné a iné administratívne postupy. Je dôležitý pravidelný monitoring jeho fyziologických funkcií, predpis adekvátnej liečby, ale aj správne rozhodnutia, keď už nestačí dištančné riešenie situácie, ale je potrebné pacienta vyšetriť fyzicky,“ hovorí o prípade z praxe všeobecný lekár MUDr. Peter Lipovský. A nielen to. Lekár môže predpísať online aj recept, a tak si pacient ide už len po lieky do lekárne. Naopak, ak chce pacient vypísať PN-ku, tiež to môže urobiť online.