Čo býva najčastejšou motiváciou ľudí, ktorí sa rozhodli darovať krv? Často to naštartuje vážna choroba v rodine či potreba pomáhať.
Viete, kedy je svetový deň darcov krvi a prečo je také cenné darovať túto vzácnu tekutinu?
Svetový deň darovania krvi
14. jún je deň, kedy si na celom svete pripomíname možnosť darovať krv. Ide skutočne o veľmi významnú a dôležitú činnosť – každoročne zachráni transfúzia krvi a krvných produktov milióny životov. Ani Slovensko nie je výnimkou, každý rok u nás daruje krv viac ako 300 tisíc ľudí, z toho sto tisíc sú pravidelní registrovaní darcovia. Svetový deň darcov krvi vznikol v roku 2004.
Podmienky darovania krvi
Je niekoľko podmienok, ktoré je potrebné splniť, keď chcete darovať krv. Ak s tým nemáte žiadne skúsenosti, dobre sa na to pripravte, aby ste si potvrdili, že ste vyhovujúci kandidáti.
- Minimálna a maximálna veková hranica – od 18 do cca 60 rokov.
- Váha nad 50 kilogramov.
- Veľmi dobrý zdravotný stav.
- Obmedzenia – muži môžu darovať krv maximálne 4 razy do roka a ženy 3-krát v jednom roku.
Darovanie krvi v praxi – čo (ne)robiť pred a po darovaní krvi?
V prípade, že netrpíte žiadnymi ochoreniami, ktoré by vám znemožňovali darovať krv, môžete sa na darovanie krvi prakticky pripraviť.
Rozhodne tam nikdy nechoďte hladní a smädní. Dodržujte správny pitný režim a dajte si ľahké raňajky. Odporúča sa niekoľko hodín pred darovaním krvi nefajčiť a nepiť alkohol. Taktiež sa deň predtým skúste šetriť a nevystavujte sa veľkej fyzickej a psychickej záťaži. A nezabudnite si so sebou vziať príslušné doklady – občiansky preukaz a kartičku poistenca, ak ste už skúseným darcom, tak aj preukaz darcu krvi.
Pred samotným darovaním krvi je potrebné pravdivo vyplniť formulár, na základe ktorého sa po konzultácii s lekárom posúdi vhodnosť darcovstva. Tiež vypíšete evidenčnú kartu Červeného kríža. Následne vaša krv pôjde na vyšetrenie. Odoberú vám okolo 400 až 450 ml krvi, pričom odber trvá do desať minút.
Po odbere sa nikam nenáhlite, chvíľu si poseďte a doprajte si dostatočný oddych. Po zvyšok dňa veľa pite a nenamáhajte sa.
Benefity darovania krvi
Tu nejde o žiadne odmeny či zárobok. Darovanie krvi je ušľachtilá vec, ktorú robíte z presvedčenia, ochoty pomáhať, či potreby darovať krv rodinnému príslušníkovi alebo známemu, skrátka niekomu, kto ju nevyhnutne potrebuje. Najväčšou odmenou je preto dobrý pocit a istota, že ste niekomu pomohli (možno aj zachránili život).
Okrem toho je to skvelá príležitosť nechať sa vyšetriť a mnohokrát aj včas odhaliť rôzne ochorenia, o ktorých ste ani netušili. Vyšetrenie krvného obrazu totiž býva rozsiahlejšie a podrobnejšie, než pri bežnej preventívnej prehliadke.
V neposlednom rade je darovanie krvi vynikajúcou očistou a regeneráciou celého organizmu, u mužov prispieva aj k zníženiu výskytu srdcových chorôb.
Plakety z darovania krvi
Ak si však potrpíte na ocenenia, ako pravidelný darca krvi môžete po čase získať Janského plaketu.