Znamienka sú prirodzenou súčasťou našej kože. Mnohokrát sú dokonca považované za symboly krásy a jedinečnosti. Avšak niektoré môžu byť veľmi nebezpečné a signalizujú vážne ochorenie.
Vyhnite sa rakovine kože pravidelnými kontrolami a vhodnou prevenciou. Dajte si svoje znamienka vyšetriť!
Znamienko – príčiny vzniku
Znamienka máme všetci. Nie je na tom nič zvláštne, ide totiž o bunky, ktoré produkujú pigment – nahromadené melanocyty, ktoré sa nachádzajú v koži. Sú to benígne kožné útvary rozličnej veľkosti a tvaru.
Prvé znamienko sa zvykne objaviť už v ranom detstve, pričom počas rastu sa mení jeho podoba – farba, tvar aj rozmery. Znamienka poznáme ružové, hnedé až čierne a môžu sa objaviť na hocijakom mieste na tele. Ľudia so svetlým pigmentom zvyknú mať znamienok viac, ako osoby s tmavším typom pokožky. Významný vplyv na vznik znamienok má aj dedičnosť a to, koľko veľa času trávime vonku na slnku.
Ktoré znamienka sú nebezpečné?
Rozlišujeme viacero druhov znamienok. Najbežnejšie sú vrodené znamienka, ktoré sa od seba značne líšia zafarbením, tvarom a veľkosťou a objavujú sa samostatne. Vznikajú už v tele mamy. Ďalej sú to získané typy znamienok – zvyčajne nie sú väčšie ako dva centimetre, sú početnejšie a zjavujú sa skupinovo. Pribúdajú nám od narodenia do asi 20. roku života. Poznáme aj bežné znamienka, ktoré majú rôzne odtiene hnedej, pravidelný tvar a jasné ohraničenie. Poslednou skupinou sú atypické znamienka – majú nepravidelný tvar, neostrý okraj a často sú svrbivé.
Sfarbenie je rôznorodé – od svetloružovej až po tmavohnedý odtieň. Práve tu hrozí najväčšie riziko tvorby malígneho výrastku.
Diagnostika a liečba rakovinotvorných znamienok
Kedy je treba spozornieť a všímať si znamienka pozornejšie? V zásade platí, že každé znamienko, ktoré vám pribudne v dospelom veku, je možným rizikom. Avšak aj staršie znamienka, ktoré náhle zmenia tvar či zafarbenie, pôsobia podozrivo a je vhodné poradiť sa o nich s odborníkom.
Nebezpečné znamienka, tzv. melanómy sú nádorové ochorenia, ktorých vznik spôsobuje množenie melanocytov. Pri diagnostike je veľmi dôležité rozlíšiť, či ide o znamienko, alebo o melanóm, pričom pomáha riadiť sa ABCDE pravidlom:
- asymmetrical (asymetria) – nepravidelný tvar znamienka,
- border (ohraničenie) – okraje znamienka nie sú ostré a presne ohraničené,
- color (farba) – výrastok má viac farebných odtieňov,
- diameter (veľkosť) – znamienko má nad 5 mm,
- evolving (vývin) – neustále sa mení a zväčšuje.
Znamienka, ktoré spĺňajú tieto kritériá, je nevyhnutné podrobne vyšetriť pre možné riziko vzniku melanómu. Bezbolestným spôsobom, ako zistiť stav znamienok, je dermatoskopia. Ide o vyšetrenie, pri ktorom sa špeciálnou kamerou priblíži daný útvar a podrobne sa skúma jeho štruktúra. Stopercentné vylúčenie rakoviny zabezpečí biopsia znamienka a histologické vyšetrenie.
Najdôležitejšia je prevencia pred vznikom melanómu
So slnkom opatrne! Toľkokrát opakované, a predsa to mnohí nedodržiavame. Ak chceme urobiť maximum pre to, aby sa naše znamienka nestali rakovinotvornými, nevystavujme sa priamemu slnečnému žiareniu v čase obeda (ideálne aspoň do 15. hodiny) a nezabúdajme na primeranú ochranu vo forme krémov s SPF aspoň 30+ pri opaľovaní. Aj behom bežného dňa je vhodné siahnuť po prípravkoch či make-upe s ochranným faktorom.
Článok mi príde ako veľmi dobrá PR reklama na opaľovací krém. Ale čo sa týka diagnózy je vidno, že praktické skúsenosti autorka nemá. Áno melanóm môže vzniknúť zo znamienka. Ak sa mechanicky poškodí alebo pri opaľovaní, ale pozor môže vzniknúť aj na úplne zdravej koži a jeho vznik ovplyvňujú gény. Môžete zdediť BRAF gén (ktorý je len jeden z mnohých) a vtedy vám krémy nepomôžu. Pretože zhubné bunky vyrába kostná dreň. Vtedy ani tvar, ani farba sa s informáciami v článku nemusí zhodovať. Tvarom pripomína pologuľu a farbu má oranžovú. Tvar nemusí mať nepravidelný. A keď sa začne meniť, poprípade svrbieť a krvácať je neskoro. Ak máte niečo také je potrebné to okamžite vybrať, pretože už vytvára metastázy. Žiaden kožný lekár vám s dermatoskopom nezistí diagnózu. A v takýchto prípadoch nie je nezvyčajná aj nesprávna diagnostika. Tú dokáže určiť až histológ po vybratí. Verím, že som týmito dopĺňajúcimi informáciami pomohla ľuďom s obdobným problémom.