Je cukrovka chorobou 21. storočia? Týmto ochorením trpí čoraz viac ľudí bez ohľadu na vek. Môže za to nesprávna životospráva, málo pohybu alebo aj niečo iné? Ako sa cukrovka prejavuje, aké sú príčiny jej vzniku a dostupné možnosti liečby?
Cukrovka, inak aj diabetes mellitus, je ochorenie, ktoré spôsobuje porucha tvorby hormónu – inzulínu, alebo telo trápi jeho nedostatok. Táto choroba sa objavuje v každom veku, pričom je nutné zdôrazniť, že čoraz častejšie. Vyskytuje sa v dvoch formách.
Typy cukrovky a príčiny jej vzniku
Je dôležité rozlišovať, ako vzniká cukrovka. Poznáme diabetes prvého typu, ktorý sa vyskytuje najmä u detí, známy aj ako detská cukrovka. Počas ochorenia sa neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu. Ide o autoimunitnú chorobu, nakoľko organizmus ničí pankreas, v ktorom sa inzulín vytvára.
Diabetes druhého typu je častý predovšetkým u ľudí, ktorí trpia nadváhou, respektíve obezitou. Následkom neprimeranej telesnej hmotnosti dochádza k zníženiu citlivosti na inzulín, ktorého sa v tele produkuje prehnané množstvo a telo ho nevie zužitkovať.
V prípade, že vám diagnostikujú druhý typ cukrovky, je nutné dodržiavať prísnu diétu, to znamená obmedziť v strave cukry a tuky a brať predpísané lieky.
Prejavy cukrovky
Cukrovka sa prejavuje rôzne v závislosti od formy ochorenia. Zväčša ide o kombináciu viacerých symptómov. V začiatkoch choroby sú príznaky menej výrazné, často sa naplno prejavia až neskôr. Závisí to od toho, aké množstvá nadbytočného cukru sa v organizme nachádzajú. Platí, že tzv. detská cukrovka sa rozvinie rýchlejšie a výraznejšie, kým príznaky cukrovky druhého typu sa vyvíjajú dlhodobo a telo si na nich pomaly zvyká. To môže v chorých vyvolávať pocit, že ochorenie nemá žiadne prejavy. Tu účinne pomáhajú pravidelné preventívne kontroly hladiny cukru v krvi.
Príznaky diabetu
Medzi najbežnejšie príznaky prvého typu cukrovky patrí:
- častý smäd a hlad,
- močenie – u detí aj nočné pomočovanie,
- úbytok váhy,
- acetónom páchnuci dych.
Pre druhú formu diabetu je príznačné:
- rapídne chudnutie alebo priberanie,
- smäd a následné častejšie močenie,
- veľká únava a náladovosť,
- zapáchajúci dych,
- rozostrené videnie,
- horšie hojenie rán,
- infekcie, zápaly a svrbenie.
Liečba cukrovky
Cukrovku je možné úspešne liečiť a žiť s ňou bez väčších obmedzení. U ľudí trpiacich menej závažným druhom cukrovky – teda diabete druhého stupňa je možné zvládnuť to za pomoci správnej diéty a zmeny životného štýlu (viac pohybu, menej sladkého a vyprážaného jedla).
Pri liečbe sa vždy zohľadňuje niekoľko faktorov – vek, komplexný zdravotný stav, typ cukrovky a rozsah ochorenia, ako aj reakcie na liečivá. K dispozícii je mnoho druhov liekov na cukrovku a každý z nich je na rôzne účely. Nimi sa zvykne liečiť závažnejší stupeň cukrovky druhého typu, niekedy aj v kombinácii s inzulínovou liečbou. Inzulínová liečba je potrebná predovšetkým pri cukrovke autoimunitného typu.