Má vaše dieťa ovčie kiahne, prípadne ste s nimi prišli do kontaktu a neviete, na čo sa máte pripraviť? Je dobré vedieť, čo robiť v prípade infekčnosti a ako možno zmierniť následky ovčích kiahní.
Viete, ako vyzerá ich štandardný priebeh, ako sa prejavujú a ako veľmi sú ovčie kiahne infekčné?
Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné o ovčích kiahňach, možnostiach ich liečby a vakcinácii.
Ovčie kiahne – príčiny vzniku
Ovčie kiahne – varicella je prenosné a vysoko infekčné vírusové ochorenie. Najčastejšie postihuje deti v predškolskom veku, avšak môže sa vyskytnúť aj u starších ľudí, najmä v prípadoch, ak ovčie kiahne v detstve neprekonali.
O ovčích kiahňach sa traduje, že je to choroba, ktorá sa šíri v kolektíve, najviac v materských a základných školách, čiže najbežnejšie a najrýchlejšie sa rozšíri medzi deťmi. Na Slovensku ovčie kiahne väčšina ľudí (viac ako 90 % nakazených) prekoná bez dlhodobých následkov, pričom neaktívny vírus následne pretrváva v tele. Rizikom je iba to, že v staršom veku sa môže opätovne aktivovať vo forme pásového oparu.
Ovčie kiahne sa nezvyknú opakovať a u človeka sa objavia jedenkrát za život, opätovná nákaza je veľmi ojedinelá (hroziť môže najmä pri dlhodobo zníženej imunite či v prípade, že prvý priebeh ovčích kiahní bol veľmi mierny).
Prejavy ovčích kiahní
Ako vyzerajú ovčie kiahne – ako začínajú, ako sa prejavujú a ako sa prenášajú? Ochorenie sa prejavuje typickou vyrážkou na rôznych častiach tela. Najskôr sa objaví na tvári, trupe alebo na chrbte, neskôr sa rozšíri aj na ostatné miesta na tele (hlava, nos, ústa, končatiny). Niekedy sa môže objaviť aj na extra dráždivých častiach tela, ako sú genitálie, dlane a chodidlá, čo býva veľmi nepríjemné, pretože vyrážka svrbí. Štandardne sa po pár dňoch zmení na pľuzgier, ktorý praská, až vyschne a je z neho chrasta. Nepríjemné je, že nasledujúce dni sa trápenie nekončí, lebo z jedného prasknutého pľuzgiera vznikne priemerne 5 ďalších nových vyrážok.
Nakoľko ide o infekčné ochorenie, počas doby približne dvoch týždňov by mala byť osoba s ovčími kiahňami dobre izolovaná. Do kontaktu s ňou môže prísť iba niekto, kto už ovčie kiahne prekonal a neobáva sa nákazy. Vírus z praskajúcich pľuzgierov sa totiž rýchlo a ľahko šíri, či už vzduchom, alebo priamym kontaktom s nakazeným. Platí, že už dva dni predtým, ako sa objaví prvá vyrážka, môžete byť nakazení.
Úplné zahojenie a prekonanie ovčích kiahní nastáva až po zaschnutí poslednej chrasty (keď sa neobjavia nové vyrážky).
Sprievodnými prejavmi ovčích kiahní je zvýšená teplota až horúčka, bolesti hrdla, zvýšená únava, migréna a nechuť do jedla. Ochorenie má závažnejšie prejavy u dospelých než u detí – okrem zhoršených prejavov sú časté aj komplikácie (zápal pľúc, zápal mozgových blán alebo bakteriálna infekcia kože).
Taktiež sú veľmi nebezpečné pre bábätká do jedného roka, tehotné ženy a ľudí so zníženou imunitou (onkologickí pacienti či ľudia s autoimunitným ochorením).
Ovčie kiahne – kedy ísť k lekárovi?
Je nutné ísť s ovčími kiahňami k lekárovi? Ak si nie ste istí, či sa jedná o toto ochorenie, s návštevou odborníka neváhajte. Lekár ovčie kiahne spoľahlivo diagnostikuje na základe typických vyrážok, prípadne chorobu potvrdí aj vyšetrenie tekutiny vo vyrážkach alebo imunologický test z krvi. Tento test sa využíva najmä v prípadoch, ak neviete, či ste toto ochorenie už niekedy prekonali.
Liečia ovčích kiahní
Ovčie kiahne sa liečia symptomaticky, to znamená, že sa riešia až prejavy ochorenia. Znižuje sa teplota, ošetrujú sa vyrážky a pľuzgiere a odporúča sa siahnuť aj po prípravkoch na zmiernenie svrbenia a upokojenie pokožky.
V minulosti bol obľúbený detský tekutý púder, ktorý sa nanášal na postihnuté miesta, avšak ukázalo sa, že spôsobuje mokvanie vyrážok a predlžuje liečbu. V súčasnosti je preferovaný skôr levanduľový olej či roztok z repíka lekárskeho na urýchlenie hojenia.
Prípadne vyskúšajte ovsený kúpeľ, ktorý kožu upokojí a obnoví kožnú bariéru. Po kúpeli sa však vyhnite treniu pokožky, sušte ju iba jemným prikladaním uteráka na telo.
Vakcinácia proti ovčím kiahňam
Kto sa chce ovčím kiahňam úplne vyhnúť a mať istotu, že ich nedostane, má možnosť sa proti nim zaočkovať. Vakcína proti ovčím kiahňam je u nás dostupná už niekoľko desaťročí a celosvetovo prispela k značnému zníženiu výskytu kiahní a komplikácií s nimi spojenými.
Na Slovensku je očkovanie proti kiahňam dobrovoľné. Neodporúča sa len tehotným a dojčiacim ženám.