V detstve sme absolvovali časté vyšetrenia krvného obrazu, či už v dôsledku choroby, alebo v rámci preventívnej prehliadky. Ale ako je to v dospelosti? Na pravidelné preventívne prehliadky u lekára zvyčajne nemáme čas a prichádzame, až keď nás trápi nejaký zdravotný problém. Vyšetrenie krvného obrazu je pritom časovo a finančne nenáročné a dokáže odhaliť množstvo ťažkostí.
Sledovať si krvný obraz je naozaj dôležité. Odporúčania lekárov sú jasné – aspoň raz ročne by sme si mali nájsť čas a absolvovať krvné testy. Ako ste na tom vy, poznáte jeho normálne hodnoty a viete, kedy je už dôvod na obavy?
Pravidelné vyšetrenia krvného obrazu
Štatistiky sú neúprosné, na pravidelné preventívne prehliadky chodí zodpovedne každý šiesty Slovák. Mnohé závažné ochorenia sa však rozvíjajú celkom potichu a celé roky sú bez viditeľných symptómov. Tu je veľmi nápomocný práve krvný obraz, ktorý je súčasťou preventívnej prehliadky a dokáže odhaliť celý rad možných zdravotných problémov.
Čo všetko nám hodnoty krvného obrazu prezradia?
- absencia vitamínov a minerálov
- infekcie a zápaly v organizme
- nádorové ochorenia
Nedostatok času nie je argument – je to jednoduché vyšetrenie, na ktoré sa nemusíme špeciálne pripravovať. Stačí prísť nalačno (v súčasnosti už to ide aj bez návštevy lekára) na odberné miesto a prebehne odber.
Čo je to krvný obraz?
Ide o test, ktorý udáva počet, veľkosť a tvar krvných buniek. Patria sem červené a biele krvinky a krvné doštičky. Životnosť krvných buniek je obmedzená, a tak sú v kostnej dreni neustále produkované nové zrelé krvinky, ktoré sú následne uvoľňované do krvného obehu. Každý typ krvnej bunky plní v ľudskom tele svoju úlohu a ich počet, veľkosť a tvar poskytujú dôležité informácie o našom zdravotnom stave.
Červené krvinky
Červené krvinky obsahujúhemoglobín – bielkovinu, ktorá zodpovedá za prenos kyslíka v tele a zároveň udržiava acidobázickú rovnováhu v organizme.
Biele krvinky
Biele krvinky bojujú proti infekciám a parazitom, sú dôležité na tvorbu protilátok – zabezpečujú imunitu.
Krvné doštičky
Krvné doštičky ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, vplývajú na správnu funkciu vnútornej vrstvy ciev a podieľajú sa na zápalovej reakcii.
Výsledky krvného obrazu
Výsledky krvných testov môžu včas odhaliť množstvo ochorení, o ktorých mnohokrát ani netušíme. Ideálne je nechať si krvný obraz vyšetriť aspoň raz za rok.
Najčastejšie diagnostikovaným ochorením býva anémia – chudokrvnosť, čo je zapríčinené nedostatkom hemoglobínu. Zväčša je to spôsobené chýbajúcim železom, vitamínom B12 alebo absenciou kyseliny listovej, čo sa dá ľahko liečiť – stačí si dané látky a vitamíny doplniť. Neliečená anémia môže mať za následok prejavy srdcového zlyhávania až bezvedomie.
Znížené hodnoty hemoglobínu však môžu signalizovať aj ochorenie pečene, skryté krvácanie, poruchy obličiek a štítnej žľazy. Na poruchu obličiek nás naopak upozornia zvýšené hodnoty červených krviniek.
Keď je presiahnutý počet bielych krviniek, prezrádza to infekciu, zápal, niekedy až leukémiu. Ak je bielych krviniek málo, svedčí to o problémoch s imunitou.
Mnoho prezradí aj stav krvných doštičiek – ak je ich priveľa, môže to signalizovať infekciu či Hodgkinovu chorobu (lymfómy), pri zníženom počte zasa hrozí aplastická anémia (nedostatočná tvorba krviniek v kostnej dreni), systémový lupus erythematosus, urémia a ochorenie pečene.