Moderná doba so sebou okrem technologických vymožeností prináša aj množstvo nových chorôb, ktoré trápia veľkú časť populácie. Je za tým stres, zmena životného rytmu, znečistené ovzdušie, na zvýšenú chorobnosť väčšiny ľudí vplýva mnoho externých a interných faktorov.
Jedným z veľmi rozšírených ochorení súčasnosti je astma. Čo ju spôsobuje a koho najviac postihuje? A dá sa vyliečiť?
Astma bronchiale = priedušková astma
Bronchiálna astma, inak aj priedušková astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje dolné dýchacie cesty (priedušnicu, priedušky a priedušničky).
Zápalový proces je prirodzenou reakciou na neznámu látku v tele a vyvoláva opuch na povrchu sliznice priedušiek. Hyperreaktivita priedušiek vedie k ich zúženiu, následkom čoho je výrazne sťažené dýchanie a zníži sa okysličenie, čo spôsobuje dusenie sa.
U astmatikov vedie zápal k záchvatom dýchavičnosti – tzv. astmatický záchvat, ktorý je reakciou na rozmanité stimuly z vonkajšieho prostredia (alergény, stres, chlad, fyzická námaha). K záchvatu môže dôjsť aj v pokoji, najčastejšie v spánku, respektíve v polohe ležmo.
Je astma civilizačné ochorenie?
Astmu radíme medzi civilizačné choroby. Celkovo ňou trpí vyše tristo miliónov ľudí na celom svete a čísla sa neustále zvyšujú. Najvyšší výskyt astmy je v západnej Európe a Austrálii, pričom na Slovensku postihuje asi 5 % dospelej populácie a 7 % detí.
Spúšťačom astmy je u polovice dospelých prípadov iné alergické ochorenie, u detí zasa astmu bronchiale vyvoláva vírusové ochorenie dýchacích ciest. Vplyv na vznik astmy má aj genetický faktor, a to bez ohľadu na vek a pohlavie.
Príčiny vzniku astmy a jej prejavy
Na vznik astmy vplývajú predovšetkým poruchy imunitného systému, ktoré bývajú podmienené častými respiračnými chorobami vírusového typu v detskom veku. Mnohokrát je za vznikom astmy genetická predispozícia, ktorá okrem astmy zahŕňa aj iné alergické ťažkosti, ekzémy a atopické problémy.
Keďže ide o ochorenie respiračného systému, typické sú tu najmä dýchacie problémy – dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, suchý, dráždivý a dlhotrvajúci kašeľ, pískanie na prieduškách.
K ďalším pridruženým prejavom astmy patria:
- zvýšený krvný tlak,
- bolesti na hrudníku,
- nervozita, stres, úzkostné stavy,
- búšenie srdca a zrýchlená srdcová frekvencia,
- studený pot,
- bledá tvár,
- poruchy vedomia,
- bezvedomie až smrť.
Overené rady na prieduškovú astmu
Okrem lekárom nastavenej liečby zaberá u astmatikov vytrvalostný tréning.Stačí polhodina denne a zlepšenie celkovej fyzickej kondície je na svete. To následne vedie k posilneniu organizmu a k lepšej odolnosti. S tým úzko súvisí zníženie počtu astmatických záchvatov.
Pacientom s ťažšou formou astmy bronchiale sa odporúča skôr intervalové cvičenie, aj to len v pokojnom období bez ťažkostí.