Na dostatočný prísun správnych tekutín je treba myslieť neustále, nielen počas letných dní. Inak nám hrozí kolaps a nedostatok vody, bez ktorej sa naše telo nezaobíde. Prečo je také dôležité dodržiavať správny pitný režim? A môže nám priveľa vody uškodiť? Povieme si všetko dôležité o pitnom režime.
Svetový deň vody
Vedeli ste, že 22. marca si pripomíname svetový deň vody? Voda tvorí až dve tretiny nášho tela a zároveň je najdôležitejšou zložkou potravinového reťazca – všetky chemické reakcie v ľudskom organizme prebiehajú vo vodnom prostredí.
Čo všetko ovplyvňuje voda v našom tele?
- ovplyvňuje metabolizmus
- reguluje našu telesnú teplotu
- pomáha vyplavovať škodlivé látky
- dopravuje živiny ku všetkým orgánom
Význam pitného režimu
Voda je hlavnou zložkou nášho tela, a preto bez nej nemôžeme plnohodnotne existovať. Pri pohybovej aktivite či vplyvom tepla vody ubúda – bez jej pravidelného dopĺňania to teda nejde. Rozhodne však netreba piť až v momente, kedy už pociťujeme veľký smäd a únavu.
V horších prípadoch, keď pitný režim veľmi podceníme, hrozí malátnosť, zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku a časté sú bolesti hlavy. Najvážnejšou hrozbou je reakcia obličiek, ktoré sa v prípade, že telu chýba voda, snažia uchovať pre organizmus čo najväčšie množstvo tekutín a zadržiavajú ich v tele, a to aj s rizikom, že s nimi zadržia škodlivé a toxické látky.
Pravidelný pitný režim
To, že by sme si mali doplniť tekutiny, zistíme aj vtedy, keď pocit smädu nemáme. Prezradí nám to moč – čím je tmavší, tým sme dehydrovanejší. Nevyhnutné je pravidelné dopĺňanie tekutín – pomáha deň začať aj ukončiť pohárom čistej vody. Nie je dobré čakať na pocity smädu, ale rozložiť si príjem tekutín na celý deň. Odporúča sa vypiť minimálne dva až tri litre vody či bylinného čaju denne.
Je nesprávne piť veľa tekutín naraz, zbytočne to zaťažuje žalúdok a mnohokrát vodu iba vylúčime bez vytvorenia zásob. Dobrý pitný režim je skutočne o pravidelnosti, primeranom množstve a vhodných tekutinách.
Čo je treba piť?
Najideálnejšia je pitná voda. Vhodné sú aj nesladené ovocné a bylinné šťavy a minerálne vody. Káva, čierny čaj ani alkohol nie sú súčasťou pitného režimu, mlieko taktiež nie. To sa považuje skôr za jedlo.
Rovnako tak sa vyhýbajme ochuteným vodám so sladidlami, arómami a konzervačnými látkami. Tieto látky ľudský organizmus považuje za neprirodzené a snaží sa ich z tela odstrániť. Preto bývame smädní aj po tom, ako sme vypili veľké množstvo koly či piva.
Je dôležité nielen piť správne tekutiny, ale aj vo vhodnom čase. Neodporúča sa piť tesne pred jedlom a ani po ňom. Dokonca ani pri jedení nezapíjajme každý hlt. Voda totiž riedi žalúdočné šťavy a splachuje časť potravy zo žalúdka do čreva skôr, než ju stihneme stráviť. A tiež do žalúdka privádza vzduch, ktorý zapríčiňuje grganie. Ak by sme sa naučili nepiť aspoň hodinu a pol po jedle, zrejme by sme predišli mnohým zbytočným tráviacim ťažkostiam. Skúsite to?