Ste čerstvá mamička a trápite sa, či budete mať dostatok mlieka? To je obava väčšiny mám, ale pravdou je, že ich strach je často prehnaný. Najlepším dôkazom, že je všetko v poriadku, je zdravé a prosperujúce bábätko.
Prečo je dojčenie také dôležité a v čom dieťatku pomáha? A dokedy je zdravé dieťa dojčiť?
Význam dojčenia pre dieťa
Materské mlieko je nenahraditeľné, preto ak to nie je nutné a existuje šanca dojčiť, dojčite. Výživa materským mliekom poskytuje bábätku v prvých mesiacoch jeho života komplexnú výživu. Aj po prvom polroku života dieťaťa je preň mamino mlieko úžasným zdrojom výživných látok a vplýva na jeho psychiku.
Najdôležitejšie argumenty, prečo dojčiť
- Zloženie mlieka sa mení s dieťaťom a prispôsobuje sa jeho potrebám.
- Dojčenie znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodenca aj riziko rakoviny prsníka a vaječníkov u žien.
- Má pozitívny vplyv na emocionálny vývoj dieťaťa a upokojuje matku aj bábätko.
- Je ekonomicky výhodné a praktické – nekupujete drahé umelé mlieka a dieťa môžete nakŕmiť kedykoľvek a kdekoľvek to potrebuje.
Potraviny, ktorým sa počas dojčenia radšej vyhnite
Materské mlieko je v prvých mesiacoch života dieťaťa jediným, čo konzumuje, preto je dôležité všímať si, čo jete. Vyhnúť sa je treba najmä nadúvacím potravinám a všetkým jedlám, ktoré sú možnými alergénmi. Rovnako je nevhodný alkohol, biely cukor a biela múka, priveľa pasterizovaných mliečnych výrobkov, čipsy, priemyselne vyrábané pochutiny a pozor na cholesterol!
Zo zeleniny a ovocia vyraďte na čas dojčenia z jedálnička hrušky, uhorky, kapustu, cesnak či papriku. Možnými alergénmi bývajú citrusy, orechy a sója.
Podpora tvorby materského mlieka
Ak je vaše podozrenie, že dieťa nemá dostatok mlieka, odôvodnené, poraďte sa s lekárom alebo laktačnou poradkyňou. Len odborník môže zodpovedne posúdiť, či je mlieka skutočne málo a dieťatko neprospieva. Mnohokrát sa však ukáže, že stačí zmeniť polohu pri dojčení, prípadne upraviť prisatie dieťaťa na prsník a dojčenie začne naplno fungovať.
Ako skvelá podpora dojčenia slúži aj tesnejší telesný kontakt mamy s dieťaťom s cieľom stimulovať tvorbu oxytocínu, ktorý pozitívne vplýva na tvorbu mlieka. Alebo môžete skúsiť relaxačné techniky a vypočuť si upokojujúcu hudbu, čím znížite vašu úzkosť, ktorú bábätko veľmi cíti a prenáša sa naň.
Prírodné spôsoby na podporu dojčenia
Pýtate sa, čo ešte pomáha na dojčenie? Na tvorbu mlieka zaberajú bylinky ako senovka grécka a benedikt lekársky. Mnohé štúdie dokazujú, že tieto byliny skutočne zvyšujú jeho tvorbu v prsníkoch, čo je nádej pre všetky ženy, ktoré trpia predstavou, že ich mlieko je nedostatočne kvalitné a dieťatku neposkytuje stopercentnú výživu.
Pomáha tiež masírovanie pŕs a odsávanie mlieka z oboch prsníkov súčasne.
Dokedy dojčiť a prečo neprestať?
Dokedy je dobré dojčiť a prečo tak skoro neprestať? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa odporúča plné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa. Avšak čo ďalej, dokedy dojčiť väčšie bábätko? Štandardne panuje názor, že materské mlieko je vítaným doplnkom stravy a cenným zdrojom vitamínov aspoň do dvoch rokov dieťaťa. Všetko je to ale veľmi individuálne a najlepšie je riadiť sa potrebami bábätka, ako aj vašimi osobnými preferenciami. Vždy však dobre zvážte všetky pre a proti dojčeniu a rozhodnite sa podľa seba.