Nikdy nevieme, kedy sa nám môže zísť ovládanie základných pravidiel poskytovania prvej pomoci. Avšak vedieť podať prvú pomoc človeku v bezvedomí či v šoku je rozhodne užitočné.
Prvá pomoc je pomerne jednoduchá v prípade, že chceme pomôcť a ovládame základné zručnosti. Viete, aké to sú a ako poskytnúť prvú pomoc?
Postup poskytnutia prvej pomoci
- Správne zhodnotenie situácie bez ohrozenia vlastného života a zdravia,
- zistiť príznaky úrazu alebo ochorenia,
- poskytnúť neodkladnú prvú pomoc,
- privolanie zdravotníkov.
Polohovanie zraneného
Stabilizovaná poloha
Poloha na ľavom alebo pravom boku sa využíva pri bezvedomí, vracaní či krvácaní z úst v prípadoch, ak zranený dýcha sám a nehrozí mu zastavenie srdcovej činnosti.
Poloha na chrbte
Ide o bežnú polohu pri poraneniach, keď’ je pacient pri vedomí. Aplikovať ju možno aj pri poraneniach chrbtice – ak je to krčná chrbtica, je nutné zafixovať hlavu proti pohybu.
Protišoková poloha
Vodorovná poloha na chrbte, pričom dolné končatiny sa musia zdvihnúť do výšky minimálne 30 centimetrov nad úroveň tela pacienta.
Základná prvá pomoc pri bezvedomí
- Na začiatok je nutné zistiť prítomnosť dýchania a overiť stav vedomia.
- Pri zachovanom dýchaní sa pacient uloží do stabilizovanej polohy na boku (ak pri bezvedomí postihnutý nedýcha, pristúpi sa k resuscitácii srdca).
- Je potrebné zabrániť podchladeniu.
- Vzápätí sa privolá špecializovaná zdravotnícka pomoc (číslo 155).
- Až do príchodu zdravotníkov sa sleduje prítomnosť dýchania a prípadné zmeny stavu vedomia pacienta.
- Odporúča sa nájsť a zaistiť zvratky, obaly od liekov, fľaše a podozrivé chemikálie.
- V prípade, že došlo k bezvedomiu zavinením inej osoby (napríklad pri dopravnej nehode), je nevyhnutné privolať cez tiesňovú linku 112 alebo 158 políciu.
Poskytnutie prvej pomoci pri popáleninách
V rámci protišokových opatrení je nutné začať prvú pomoc ošetrením úrazu. Pomáha ranu chladiť studenou vodou. Následne, keď odznie najväčšia bolesť, odporúča sa ranu prekryť obväzom, čistou tkaninou, prípadne mikroténovým vreckom. Ostáva už len zariadiť prevoz na odborné ošetrenie, aby bola popálenému poskytnutá zdravotná pomoc.
Prvá pomoc pri vonkajšom krvácaní
- Krvácanie zastavujeme pritlačením na poranené miesto – buď priložením prstov, alebo pomocou tlakového obväzu priloženým priamo na otvorenú ranu.
- Pokiaľ ide o krvácanie končatín či krváca miesto na hlave, stačí obyčajný tlakový obväz.
- Zastaviť krvácanie na bruchu, hrudníku, krku a slabinách možno rukou cez dostatočne hrubú vrstvu sterilnej gázy, čistej vreckovky, košeľou, v krajnom prípade aj rukou.
- Nasledovať by mal rýchly a šetrný prevoz do nemocnice.