Hnačka – problém, ktorý pozná takmer každý. Ak nás prepadne na dovolenke, je to o to nepríjemnejšie. Je preto užitočné vedieť, ako ju účinne zastaviť či ako jej predísť.
Problémy s hnačkou na cestách
Letnú dovolenku si väčšinou dlhodobo plánujeme. Pre mnohých z nás ide o vzácne chvíle, počas ktorých si užijeme zaslúžený relax a zabudneme na prácu. Aby nám plány nič neprekazilo, vopred myslíme na cestovné poistenie, na všetko, čo potrebujeme dokúpiť a nezabúdame ani na pribalenie liekov proti horúčke, nádche či bolestiam hlavy. A čo hnačka, rátame aj s ňou?
Paradoxne, vo veľa prípadoch príliš nie. Spoliehame sa skôr na zodpovedné správanie v kombinácii so šťastím a ubezpečujeme sa, že tráviace problémy sa nám budú v dovolenkovom rezorte oblúkom vyhýbať. Avšak skúsenosti mnohých dovolenkárov hovoria jasnou rečou: Jednou z najčastejších zdravotných komplikácií pri ceste do zahraničia sú práve hnačky. Pravdepodobnosť nákazy sa zvyšuje, ak cestujeme do oblastí, kde je extrémne horúce podnebie a nižšie hygienické normy.
Najčastejšie dôvody vzniku hnačky
„Cestovateľské“ ťažkosti so stolicou zvyčajne spôsobuje viacero faktorov. K najčastejším príčinám dovolenkového trápenia s hnačkou patria:
- konzumácia nevhodne upraveného a pokazeného jedla,
- pitie kontaminovanej vody,
- veľké horúčavy.
Ako zastaviť hnačku na dovolenke
V prípade, že sme so zdravotnými problémami na dovolenke vopred nepočítali, musíme si poradiť priamo na mieste a vyskúšať všetky dostupné možnosti, ako zastaviť hnačku. Samozrejme, najlepším riešením je prevencia a vyvarovanie sa všetkým možným rizikám. Aj preto je dobré vedieť, čo všetko nám môže v exotike uškodiť a spôsobiť neželané ťažkosti.
Tu je zopár zásad, ktorých dodržiavanie pomôže predísť hnačke:
- Pite len balenú vodu alebo nápoje v plechovkách.
- Pri umývaní zubov nepoužívajte vodu z vodovodu.
- Vyhýbajte sa nápojom s ľadom.
- Konzumujte len jedlo, ktoré bolo dostatočne tepelne upravené.
- Dbajte na zvýšenú osobnú hygienu.
- Pozor na surové ovocie a zeleninu umývanú vodou z vodovodu.
- Nejedzte nespracované mäso, mäsové výrobky, ryby ani plody mora.
- Snažte sa predísť konzumácii jedla priamo na ulici od pouličných predajcov.
Čo robiť v prípade tropickej hnačky
Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať dostatok tekutín a soli. V lekárňach sú dostupné špeciálne rehydratačné roztoky, prípadne si môžete podobný roztok sami pripraviť. Stačí vám niekoľko kociek cukru, lyžička kuchynskej soli a citrusová šťava, ktorú rozmiešate v jednom litri vody. Účinným spôsobom, ako zastaviť hnačku je aj zvýšený príjem iónových nápojov určených pre športovcov. Tým sa však vyhnite pri hnačke u detí, tu viac pomôžu minerálne vody s vysokým obsahom sodíka a draslíka, respektíve nesladený čierny čaj.
Nevyhnutnosťou je pri boji s hnačkou aj dostatočný odpočinok, vyhýbanie sa silnému slnku a vhodná diéta.
Description: Trápenie s hnačkou počas dovolenky. Pozor na nebalené vody a nevhodne spracované potraviny! Pomôžu lieky na hnačku a príjem vhodných tekutín.