Svetový deň pohybu nám pripomína, že by sme mali žiť aktívnejšie a zdravšie každý deň. Pohyb je totiž skutočným liekom doslova na všetko. Sme vďaka nemu v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii, predchádza stresu a vyplavuje z tela endorfíny, ktoré nám zlepšujú náladu.
Pravidelným pohybom však predchádzame aj vzniku mnohých vážnych chorôb. Prinášame vám niekoľko účinných tipov, ako sa zdravo hýbať počas celého roka.
Pohyb pre fyzické a psychické zdravie
Žijeme v enormne zrýchlenej dobe, veľa pracujeme a čoraz menej sa hýbeme. Všade, kam sa dá, ideme autom a na šport jednoducho neostáva čas ani energia. O to je potreba cvičiť, respektíve hýbať sa citeľnejšia! A nejde len o psychickú pohodu, ktorú pravidelný pohyb prináša. Aj srdce, cievy a svalstvo potrebujú fyzickú aktivitu na to, aby dobre fungovali. Skutočne platí, že pohybom ku zdraviu – šport okrem iného pozitívne vplýva aj na telesnú váhu a tlak krvi.
Pravidelný pohyb je základom zdravia
Pýtate, koľko a akého pohybu potrebujeme, aby sme získali kondíciu a boli skutočne fit? Zdravý pohyb ovplyvňuje pohlavie, vek, ale aj rozličné rizikové faktory. Všeobecne však platí, že týždenne by sme mali pohybom spáliť aspoň 2000 kilokalórií. Nejde však len o cielený tréning v posilňovni či intenzívny beh, ráta sa aj každodenná chôdza (každý deň minimálne 30 minút).
Dôležité je dbať na intenzitu pohybu, nech dôjde k stimulácii metabolizmu a kardiovaskulárneho systému. To sa deje, ak je pulz od 100 vyššie. A nezabudnite, ak má pohyb prinášať reálne zdravotné výhody, musí byť pravidelný.
Účinné tipy, ako sa poctivo pravidelne hýbať
Existuje niekoľko overených tipov, ako pohyb maximálne zefektívniť a mať z neho reálne benefity. Ako sa vďaka športu udržiavať v kondícii?
Začnite športovať opatrne
Ak so športom iba začínate, prípadne ste sa nehýbali dlhšiu dobu, neprepínajte sa hneď od začiatku. Začnite pozvoľna a postupne navyšujte záťaž, prípadne si pridávajte kilometre.
Nešportujte počas choroby
Aj keď vás trápi len obyčajný kašeľ či prechladnutie, dajte si krátku pauzu a oddychujte. Inak hrozí zhoršenie zdravotného stavu a dlhšia nútená pauza od pohybu.
Pozor na zranenie
Pred každým cvičením sa najprv rozcvičte a ponaťahujte.
Dôležitá je zdravá strava a správny pitný režim
Cvičenie bez zdravej stravy nemá význam. S pravidelným pohybom si posvieťte aj na jedálniček a v prípade potreby si aj sledujte denný príjem kalórií. Samozrejmosťou je aj dostatočný príjem vhodných tekutín.
Zaslúžený oddych po každom pohybe
Po každom športovom výkone prichádza čas na oddych a relax. Inak hrozí preťaženie a strata chuti do ďalšieho cvičenia.
Radujte sa zo športovania
Športovať sa má s radosťou. Ak vám pohyb prináša potešenie, nemusíte sa doň nútiť a ide to samo. Keď vás nebaví individuálne cvičenie či osamelý beh, skúste tímové športy. Dôležité je, nech si každý nájde to svoje a hýbe sa maximálne prirodzene.