Šedý zákal najčastejšie súvisí s pribúdajúcim vekom – vyskytuje sa najmä u ľudí nad 55 rokov. Občas však trápi aj mladšie osoby, niekedy dokonca novorodencov. Najväčším rizikom tohto ochorenia je, že ak sa nelieči, môže viesť k slepote.
Čo je šedý zákal? A možno ho odstrániť aj inak, než chirurgickým zákrokom?
Šedý alebo sivý zákal
Sivý (šedý) zákal, odborne nazývaný katarakta je degeneratívne ochorenie očnej šošovky. Najbežnejšie príznaky šedého zákalu sú zhoršené videnie, veľká citlivosť na ostré svetlo, skreslený obraz a zmenené vnímanie farieb. Človek trpiaci týmto ochorením má pocit, akoby sa díval cez sivý závoj, ktorý časom stmavne.
Koho a prečo postihuje šedý zákal?
Šedý zákal je prirodzený dôsledok starnutia zraku. Očná šošovka rokmi stráca priehľadnosť a na sietnicu prepúšťa čoraz menej svetla. Prirodzene najviac postihuje ľudí v pokročilom veku – po 55. roku života, avšak nie je to pravidlo.
Príčiny vzniku šedého zákalu nie sú celkom zrejmé a nedá sa mu nijako zabrániť. Nepomáhajú okuliare alebo šošovky a neexistuje ani iná efektívna liečba šedého zákalu. Jediným riešením je operácia šedého zákalu, počas ktorej sa nahradí stará šošovka za novú, umelú šošovku. Ak sa šedý zákal v pokročilom štádiu neoperuje, hrozí slepota.
Operácia šedého zákalu
Operácia šedého zákalu sa chápe ako jediný spôsob liečby tohto ochorenia oka. Vo väčšine prípadov to nie je akútne a pacient má dosť času na zváženie všetkých možností, respektíve môže počkať aj niekoľko rokov, kým sa mu zrak výraznejšie nezhorší.
Pred operáciou sú nutné podrobné merania, vyšetrenia, výpočty hodnoty umelej šošovky, ako aj odber výteru zo spojovkového vaku. Je tiež potrebné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie.
Samotná operácia sivého zákalu patrí medzi najbezpečnejšie a najčastejšie vykonávané chirurgické zákroky očí. Trvá zhruba pol hodinu a prebieha ambulantne. Operáciu je možné vykonať klasicky alebo laserom. Pacient behom zákroku leží, je bez celkovej anestézie a tiež bez nutnosti hospitalizácie. Operácia šedého zákalu nie je bolestivá, oko sa iba znecitliví kvapkami a zafixuje proti žmurkaniu. Následne sa odsaje zakalená očná šošovka a namiesto nej sa do oka vloží umelá očná šošovka, ktorá ostáva v oku nastálo.
Možné komplikácie po operácii šedého zákalu
Po operácií sa oko prelepí náplasťou. Niekoľko dní po zákroku je nutná prvá kontrola oka. Hojenie trvá približne 4 až 6 týždňov. Po operácii sa predpisujú okuliare a operované oči je potrebné ošetrovať kvapkami a predpísanými masťami.
Komplikácie po operácii šedého zákalu nie sú časté, ak však k nejakým dôjde, dajú sa liečiť. K najčastejším rizikám zákroku možno zaradiť zápal, infekciu, opuch alebo krvácanie, ako aj ovisnuté viečka a dislokáciu umelej šošovky.