Vianoce a Silvester sú nielen sviatkami pokoja, ale aj obdobím bujarých osláv plných alkoholu a nezdravého jedla. To je veľkou záťažou pre celý náš organizmus, najmä však pre pečeň. Ako ju ochrániť a ako zistiť, že nie sme v poriadku? Kedy je čas ísť na pečeňové testy?
Vianoce a Silvester v alkoholickom opojení
Najkrajšie sviatky v roku a vítanie Nového roka sú predo dvermi, takže nakupovanie darčekov či vypekanie koláčov je v plnom prúde. Všetci sa tešíme na chvíle s rodinou, skvelé jedlo, oddych a mnohí aj na odreagovanie sa pri poháriku. Alkohol ide s Vianocami a Silvestrom ruka v ruke, a tak nečudo, že bez dobrého vaječného likéru alebo šampusu si novoročné oslavy nevieme predstaviť. O to väčší pozor by sme si mali dávať na nepriaznivé dopady a vedľajšie okolnosti s tým súvisiace, najmä na pečeň.
Pečeň – dôležitý orgán, ktorý znesie veľa
Pečeň je veľmi dôležitý orgán so schopnosťou čistiť organizmus a meniť toxíny na odpadové látky, ktoré telo následne vylúči. Taktiež čistí krv a upravuje hladinu cholesterolu. Pečeň ukladá cukor a reguluje hladiny hormónov. To všetko sú veľmi dôležité funkcie, pre ktoré si pečeň zaslúži primeranú pozornosť a starostlivosť.
Prehnané množstvá alkoholu ani nezdravé jedlo pečeni dobre nerobia. Nanešťastie, prvotné signály, že s týmto orgánom nie je všetko v poriadku, si väčšina z nás nevšimne. Zachytí ich až vyšetrenie krvi, prípadne sonografia pečene. Samotné pečeňové testy sú súčasťou preventívnych prehliadok a sú dobré na to, aby lekára oboznámili so stavom Vašej pečene, ako aj ďalších orgánov.
Čo všetko prezradia pečeňové testy
Normálne hodnoty u zdravých pacientov sa často líšia, pretože veľakrát záleží aj od použitej vyšetrovacej metódy. Každopádne, navýšené hodnoty sa objavujú pri zápaloch pečene a chronických ochoreniach, akými sú aj alkoholová choroba pečene, stukovatenie pečene nespôsobené alkoholom, chronická hepatitída typu C a B, prípadne autoimunitná hepatitída. Problematické výsledky môžu byť zapríčinené aj užívaním určitých liekov.
Pozor by sme si mali dať pri dlhodobo zvýšených hodnotách, pretože môže dôjsť až k cirhóze pečene, zhubnému nádoru či úplnému zlyhaniu pečene.
Príčiny a prejavy poškodenej pečene
K najčastejším príčinám poškodenia pečene patrí bez pochýb alkohol, ktorý prijímame v neprimeranom množstve pomerne dlhý čas. Často to vyústi do zápalu pečene a jej stvrdnutia, čiže cirhózy pečene.
Signály, že máte pečeňové problémy:
- nadúvanie a bolesti brucha,
- tlak v oblasti pečene a žlčníka,
- svrbivá a nezdravo pôsobiaca pokožka,
- jemné, lámavé nechty,
- zažltnuté očné bielka,
- problémy so spánkom – zvýšená únava,
- bolesti bedrových kĺbov, kolien až palcov na nohách,
- problémy s pohlavnými orgánmi – svrbenie a nepríjemné výtoky.