Rakovina je vážne ochorenie, v mnohých prípadoch smrteľné. O to dôležitejšia je správna prevencia, ktorej základom je zdravá strava a vhodný životný štýl.
Vážnosť rakovinových ochorení nám pripomína aj celosvetový deň boja proti rakovine, ktorý si ten rok pripomíname 28. apríla.
Deň narcisov – boj proti rakovine
28. apríl je na celom svete dňom, kedy si pripomíname hrozbu rakoviny viac, ako po iné dni tohto roku. U nás je známy aj ako deň narcisov. Ide o celoslovenskú zbierku, ktorej výťažok putuje onkologickým pacientom.
Deň narcisov je deň boja proti rakovine. Symbolizuje ho žltá farba umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí trpia rakovinou. Finančná zbierka sa organizuje každý rok a výťažok z nej slúži na financovanie programov a projektov, ktoré podporujú onkologických pacientov a informujú širokú verejnosť o nástrahách rakoviny.
Životný štýl, ktorý vedie k rakovine
Rakovina – choroba, ktorú možno bez preháňania označiť za obrovského strašiaka súčasnosti. Niet sa čomu čudovať, každý rok jej podľahne niekoľko miliónov ľudí, pričom štatistiky sú neúprosné – čísla ešte porastú. Predpoklady sú skutočne hrozivé, do roku 2030 sa očakáva, že počet ročných úmrtí na niektoré z rakovinových ochorení vzrastie až na 13 miliónov.
Výrazne k tomu prispieva nezdravý životný štýl, ktorí väčšina ľudí v produktívnom veku vedie. Je plný negatívnych faktorov, ktoré na nás vplývajú a prispievajú k vzniku rakoviny.
Príčiny rakoviny
K najčastejším príčinám vzniku rakoviny patrí okrem sedavého zamestnania aj nesprávna životospráva, stres a málo pohybu. A hoci moderná medicína robí, čo sa dá a neustále sa možnosti diagnostiky a liečby rakoviny posúvajú vpred, stále je najistejšie vyvarovať sa známym rizikám a žiť zdravšie. Preto ak vám vaša súčasná profesia spôsobuje veľa stresu a na zdravie vplýva nezdravé pracovné prostredie, pouvažujte aj nad zmenou práce. Zdravie máte len jedno.
Veľkú rolu zohráva fakt, v akom štádiu sa podarí rakovinu diagnostikovať. Platí, že čím skôr, tým lepšie a šance na uzdravenie sú prirodzene vyššie.
Varovné signály, že to môže byť rakovina
Základom vzniku rakoviny je vznik poškodených buniek, ktoré sa vymkli kontrole regulačných mechanizmov. Väčšina príznakov rakoviny vyplýva z prejavov poruchy funkcie poškodených buniek, v neskoršom štádiu už samotný nádor tlačí na okolité orgány a dáva najavo, že niečo nie je v poriadku.
K najčastejším príznakom rakoviny patria:
- strata hmotnosti,
- nevoľnosť,
- bolesti bez známej príčiny,
- nefyziologické krvácanie – krvácanie bez dôvodu,
- krvácanie z konečníka,
- gynekologické krvácanie mimo menštruáciu (prípadne z iných miest),
- neutíchajúci, dlhotrvajúci kašeľ,
- zachrípnutie – chrapot,
- osobnostné zmeny (oblasť pamäte a rovnováhy).
To sú nešpecifické – všeobecné príznaky, ktoré ešte nemusia stopercentne znamenať, že ide o rakovinu, ale rozhodne ich nemožno podceňovať.
Liek na rakovinu, ktorý zaberá – prevencia
Čo pomôže, ak žiadny zázračný liek neexistuje? Odpoveď je jednoduchá – najlepšia je prevencia rakoviny. Zhodujú sa na tom všetci doktori, a tak by bolo hlúpe nevypočuť si rady skúsenejších.
Mimoriadne dôležité je zmeniť svoj životný rytmus a celkové nastavenie. Ak sme dlhodobo pod stresom, nemáme čas normálne jesť, spať, nieto sa ešte pravidelne hýbať, a preto je najvyšší čas spomaliť a prehodnotiť priority, kým nebude neskoro.
Rovnako tak nezabúdajme ani na preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť onkologické choroby už v počiatočnom štádiu. Myslia na to aj mnohé naše poisťovne, ktoré svojich klientov odmeňujú za zodpovednosť a hradia im aj vyšetrenia, ktoré nie sú povinné zo zákona, avšak pacienti na ne majú nárok a sú veľmi dôležité.
Vyšetrenia, ktoré odhalia rakovinu včas
- Raz za rok by ženy mali absolvovať návštevu u gynekológa a nechať si spraviť cytologické vyšetrenie – ster z krčka maternice, ktorý dokáže odhaliť rakovinu krčka maternice.
- Dôležitá je aj mamografia prsníkov na zistenie rakoviny prsníka.
- Pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára zabezpečia, ideálne každé dva roky, absolvovanie testu okultného krvácania v stolici, ktorý vie rozpoznať rakovinu hrubého čreva a konečníka.
- Raz za tri roky urológ vyšetrí hladiny PSA, vďaka čomu včas odhalí rakovinu prostaty, ak by u muža došlo k jej vzniku.