Ste presvedčení o tom, že cirhóza pečene sa vás netýka a je to výlučne problém alkoholikov? Pravda je iná, preto je dôležité vedieť rozpoznať príznaky tejto choroby.
Čo je cirhóza pečene?
Cirhóza pečene je choroba, ktorá prichádza ticho a pomaly – môže trvať aj niekoľko rokov, kým pocítite príznaky. Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodzovaniu zdravých pečeňových buniek – hepatocytov a ich premene na jazvové tkanivo, až je časom funkcia pečene celkom znefunkčnená. Ako cirhóza pečene postupuje, sú zdravé pečeňové bunky nahrádzané metabolicky neaktívnym jazvovým tkanivom.
Príznaky cirhózy pečene
Príznaky cirhózy pečene sa líšia v závislosti od štádia ochorenia. V počiatočných fázach sa nemusia objavovať žiadne zvláštne príznaky, prípadne ich nedokážeme rozpoznať, keďže sú totožné s prejavmi iných chorôb. Patrí sem strata chuti do jedla, nevoľnosti, horúčka a zvýšená únava.
S ubúdaním zdravých pečeňových buniek sa funkcia pečene rapídne zhoršuje, následkom čoho sa objavujú iné príznaky cirhózy, a to – úbytok hmotnosti a tzv. Chvostekov habitus. Ide o špecifický výzor pacienta s cirhózou pečene, ktorému sa hromadí voda v bruchu, výsledkom čoho sú typické chudé končatiny a veľké naliate brucho. Vznikajú aj modriny a nadmerné krvácanie pri poranení, typická je žltkastá pokožka, prípadne do žlta sfarbené očné bielka, svrbivosť pokožky, opuchy končatín, hormonálne poruchy a začervenané dlane.
Príčiny vzniku cirhózy pečene
Medzi najbežnejšie príčiny vzniku cirhózy patrí:
- neúmerné požívanie alkoholu,
- hepatitída typu C,
- stukovatenie pečene – steatóza (nadmerné ukladanie tuku v pečeni),
- dlhodobé užívanie liekov,
- hemochromatóza – ide o dedičné ochorenie, ktoré spôsobuje nadmernú absorpciu železa z potravy,
- Wilsonova choroba – genetická choroba, pri ktorej dochádza k hromadeniu medi v organizme (predovšetkým v pečeni a mozgu),
- cystická fibróza – ďalšie genetické ochorenie, pri ktorom dochádza k hromadeniu hlienu v orgánoch, čo spôsobuje upchatie pečeňových vývodov,
- poškodenie žlčových ciest.
Liečba cirhózy pečene
Pravdou je, že cirhóza pečene sa nedá vyliečiť. Poškodenie pečene v dôsledku tohto ochorenia je priveľké a trvalé. Cieľom liečby cirhózy je preto spomaliť postup choroby a liečiť symptómy a prípadné zdravotné komplikácie.
Po diagnostikovaní cirhózy sú prognózy rôzne – závisia od niekoľkých faktorov:
- príčiny vzniku,
- závažnosti ochorenia,
- veku,
- reakcie na liečbu.
- prítomnosti komplikácií.
Podľa závažnosti ochorenia sa cirhóza môže deliť na kompenzovanú a dekompenzovanú.
Kompenzovaná cirhóza znamená, že pečeň je čiastočne zjazvená, ale stále má dostatok zdravých buniek na vykonávanie väčšiny základných funkcií na určitej úrovni. Pacienti s touto formou cirhózy zvyčajne pociťujú väčšiu únavu, stratu chuti do jedla a nevoľnosť, prípadne netrpia žiadnym špeciálnym problémom. Priemerná doba prežitia u pacientov s kompenzovanou cirhózou sa odhaduje na 9 až 12 rokov.
Pri dekompenzovanej cirhóze je poškodenie pečene priveľké, a to až do takej miery, že pacient pociťuje výrazné príznaky a sprevádzajú to závažné zdravotné komplikácie – vnútorné krvácanie, rakovina a zlyhanie pečene. Často je jediným spôsobom, ako prežiť, transplantácia pečene. Ak k tomu nedôjde, odhadovaná doba prežitia u pacientov s dekompenzovanou cirhózou je približne dva roky – hovoríme o poslednom štádiu cirhózy pečene.
Prevencia ako účinná zbraň proti cirhóze pečene
Tu viac, ako kdekoľvek inde platí, že najdôležitejšia je prevencia. V závislosti od toho, čo cirhózu pečene spôsobuje, existujú účinné spôsoby, ako ju oddialiť alebo týmto ochorením nikdy netrpieť. Najcennejšou radou je vyvarovať sa zlým životným návykom – zabudnite na pravidelné pitie alkoholu, fajčenie, nezdravé potraviny a prehnané solenie jedál. Dostatočne sa hýbte a kvalitne spite. Ak trpíte cukrovkou, poctivo si kontrolujte hladinu cukru v krvi. Neužívajte vysoké dávky analgetík – ibuprofen, aspirín a pravidelne absolvujte preventívne prehliadky u lekára.
Zdravím. Bola som vždy tímový hráč. Šport, cestovanie, smiech s priateľmi, to všetko bolo súčasťou môjho života. Nikdy som si nepredstavovala, že by sa však môj príbeh mohol zmeniť na taký, ktorý by ma spojil so slovom „cirhóza“. Keď som pred pár rokmi zistila, že mám vážne problémy s pečeňou, bola som zaskočená. Možno som si myslela, že takéto veci sa môžu stať iba iným ľuďom. Cirhóza pečene ma postavila pred výzvu, ktorú som si ani len nedokázala predstaviť. Zrazu som sa musela vzdať mnohých aktivít, ktoré som mala rada. Cestovanie a aktívny športový život sa stali neprístupnými. Priateľstvá a rodina sa stali oporou, ktorú som si nikdy predtým nevážila tak, ako teraz. Cestu liečby som absolvovala s odhodlaním. Navštevovanie lekárov, dodržiavanie diétnych obmedzení, učenie sa žiť s neistotou, všetko to bolo ťažké, ale zároveň ma to posilňovalo. Zistila som, že aj keď som sa musela vzdať niektorých vecí, našla som nové záľuby a zmysel v malých každodenných veciach. Vďaka za prečítanie a pekný deň. 🙂