Problémy so spánkom trápia v súčasnosti čoraz viac ľudí. Je za tým stresujúci spôsob života, alebo nevieme dobre spať z iných dôvodov? Čo všetko je za tým a ako to riešiť? Máme siahať po liekoch na spanie, obrátiť sa na odborníka či kompletne zmeniť celý svoj život?
Čo nám pomôže konečne zaspať?
Dôležitosť spánku pre naše zdravie
Trápenie so spánkom má mnoho z nás. Pociťujeme únavu a potrebu si dobre oddýchnuť, avšak keď príde čas ísť do postele, zrazu to nejde. Ako zaspať kvalitne, bez prerušovania, jednoducho tak, aby sme sa ráno zobudili odpočinutí a plní energie?
Dobrý spánok je pre zdravie človeka veľmi dôležitý. Spolu s kvalitnou stravou a pohybom je základnom našej duševnej pohody. Počas kvalitného spánku sa organizmus regeneruje, čo napomáha zvyšovať jeho výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Spánok vplýva aj na obranyschopnosť ľudského tela. Naopak jeho nekvalita a nedostatok môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti ako cukrovka, obezita, kardiovaskulárne ochorenia či depresia. To, že nespíme dostatočne, sa prejaví aj na našej tvári a tele vo forme predčasného starnutia pokožky.
Koľko hodín spánku je dosť?
Všade sa hovorí o kvalitnom a dostatočne dlhom spánku, ale koľko to naozaj je? Neexistuje len jedna univerzálna odpoveď. To, koľko hodín potrebujeme spať, aby sme si spánkom dobili baterky a zregenerovali telo i myseľ, ovplyvňuje viacero aspektov – vek človeka, ale prekvapivo aj ročné obdobie a tiež individuálne potreby každého z nás. Kým niekomu dosýta postačí šesť hodín nerušeného spánku, ďalší sa dobre nevyspí, ak neodpočíva aspoň osem hodín. Dá sa však povedať, že s pribúdajúcim vekom sa potreba spánku znižuje.
Poruchy spánku
Nemôžem spať. Hovoríte si to aj vy? Možno za tým hľadať emocionálne okolnosti, ale tiež oslabenú imunitu a absenciu dôležitých minerálov a vitamínov.
Ak trpíme pocitmi strachu a úzkosti a máme rozmanité obavy, s ktorými si nevieme dať rady, ovplyvňuje to aj náš spánok. Veľmi častým dôvodom je dlhotrvajúci stres, nadmerná psychická záťaž a nesprávne návyky pred spaním.
Poznáme niekoľko typov spánkových porúch:
Prechodné poruchy spánku
Spájajú sa s dôležitou udalosťou v našom živote (svadba, dôležité skúšky a iné stresujúce okamihy) a netrvajú dlho (asi týždeň).
Akútne problémy so spánkom
Zväčša ich vyvoláva stres doma či v práci a nemali by trvať dlhšie ako mesiac.
Chronické spánkové ťažkosti
Dlhotrvajúce problémy, ktoré neraz vedú až k vážnym zdravotným komplikáciám. Tu je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.
Rady, ako kvalitne spať
Mnohé spánkové poruchy si sami privodíme a rovnako tak ich vieme aj odstrániť. Postačí len zmena návykov a životného rytmu. Tu je zopár praktických rád, ako konečne lepšie spať:
- Dobre vyvetraná spálňa.
- Odhlučnená a dostatočne tmavá miestnosť na spanie.
- Kvalitný matrac, prikrývka a pohodlný vankúš. Keďže každý jeden z nás má svoje špecifické potreby, je dôležité si starostlivo a individuálne vybrať správny matrac.
- Aspoň ti hodiny pred spaním nejedzte.
- Krátko pred spánkom sa vyhnite káve, tmavým čajom, alkoholu a cigaretám.
- Necvičte krátko pred spaním.
- Naučte sa chodiť do postele v určitú hodinu.
- Pozor na zaspávanie so smartfónom či pri sledovaní televízie.
- Dôležitá je rutina. Niekoho upokojí relaxačná hudba, iného teplý bylinkový čaj či pohár vody pred uložením sa do postele. Podstatné je opakovať to každý večer v rovnakom čase.