Streptokok – kto by sa niekedy v živote nestretol s týmto pojmom? Nečudo, ide totiž o veľkú skupinu druhov baktérií, ktoré napádajú orgány aj kožu človeka a vyvolávajú rôzne ochorenia.
Aké choroby môže streptokok spôsobiť a aké sú príznaky, diagnostika a možnosti liečby chorôb, ktoré má na svedomí táto baktéria?
Streptokokové baktérie
Streptokoky sú baktérie okrúhleho tvaru. Najčastejšie vytvárajú dvojice alebo dlhšie reťazce, ktoré sú viditeľné pod mikroskopom. Streptokoky a stafylokoky sú častými pôvodcami bežných chorôb ako angína či bakteriálny zápal kože.
Choroby vyvolané streptokokom
- Ochorenia dýchacích ciest – angína, zápal priedušiek, zápal pľúc, zápal prínosových dutín,
- zápal stredného ucha,
- zápal močových ciest – zápal obličiek,
- zápaly kože,
- meningitída – zápal mozgových blán,
- iné druhy zápalov tkanív a infekcie rán.
Je streptokok nákazlivý?
Streptokoky sa šíria kvapôčkami a sú nákazlivé. Prenášajú sa vzduchom pri kašli alebo kýchnutí, pričom sa takto dostanú do sliznice iného človeka. Taktiež sú prenosné dotykom a cez kontaminované predmety.
Infekčnosť streptokoka
V závislosti od druhu streptokoka sa líši miera infekčnosti. Streptokok dokáže prežívať na slizniciach a spôsobiť chorobu, až keď je telo oslabené. Infekčnosť u človeka nakazeného angínou sa potom odhaduje v priemere na 2 týždne, avšak v prípade, že užíva antibiotiká, infekčnosť klesá už po asi 2 dňoch.
Streptococcus pneumoniae – pneumokok
Streptococcus pneumoniae je pôvodca respiračných ochorení. Pneumokokov poznáme vyše 90 druhov – ide o veľmi rozšírené baktérie, ktoré vyvolávajú chorobu až v momente, kedy je organizmus oslabený (napríklad po prekonaní prechladnutia alebo u chronicky chorých pacientov). Inkubačná doba pneumokoka je 1 až 3 dni. Vyvolať môže infekčné zápaly dutín, priedušiek (bronchitídu) alebo zápal stredného ucha. V prípadoch, ak pneumokok prenikne hlbšie do tela, môže dôjsť k zápalu mozgových blán (meningitída), zápalu pľúc, zápalom kostnej drene či sepse.
Liečba streptokokových infekcií
Streptokoková infekcia sa lieči antibiotikami. Streptokoky môžu vyvolať ochorenie mnohých orgánov, avšak včasné nasadenie vhodných antibiotík je schopné účinne potlačiť ochorenie a znížiť riziko komplikácií.
Prevencia pred streptokokom
Účinná prevencia pred nákazou streptokokom je očkovanie. Infekčné ochorenia spôsobené pneumokokom sú nebezpečné najmä pre malé deti do 2 rokov a starších ľudí. Dostupná je vakcína proti pneumokokom, ktorá bráni rozvoju vyššie spomenutých ochorení a pre rizikových pacientov je čiastočne hradená zdravotnou poisťovňou.
Chrániť sa pred infekciami rôzneho druhu však možno aj správnou hygienou rúk, zakrývaním úst pri kašli či kýchaní (ideálne vreckovkou, prípadne predlaktím) a ohľaduplnosťou. Ak cítite, že na vás ide choroba, zostaňte doma. Keď napriek tomu potrebujete niekam súrne vybehnúť, vezmite si rúško.
Dobrý den. Som Emília Thein potřebovala by som Alvesvo. 665209/6044.dakujem