Zápal dutín je väčšinou spojený so zápalom sliznice nosa. Typickými prejavmi ochorenia je tupá bolesť hlavy a tváre.
Ako liečiť nepríjemný zápal prínosových dutín a ako mu účinne predchádzať? Povieme si všetko dôležité o tomto ochorení, liečbe a prevencii nielen počas zimného obdobia.
Príznaky a príčiny zápalu dutín
Zápal prínosových dutín – odborne nazývaný sínusitída, je častou komplikáciou bežnej nádchy, prechladnutia, chrípky aj ochorenia COVID-19. Najrozšírenejšou príčinou vzniku ochorenia sú vírusy, ktoré narušia povrch sliznice. Následne sa tam premnožia nežiadúce baktérie a dutiny sa zaplnia hnisavým hlienom.
Zápal je okrem hlienu sprevádzaný veľkou bolesťou hlavy (najmä v oblasti čela) a čeľustnej časti tváre. Človek so zápalom dutín sa cíti malátne, slabo a bez energie.
Príčiny zápalu prínosových dutín
- Vírusové ochorenie súvisiace s prechladnutím.
- Nádcha v dôsledku alergie – upchatie nosnej dutiny.
- Infekcia zubov.
- COVID-19.
- Nadmerné užívanie liekov.
- Vrodené vady nosovej priehradky.
- Úrazy hlavy.
Chronický zápal dutín
Chronický zápal prínosových dutín je ochorenie s možným bakteriálnym, alergickým, prípadne plesňovým pôvodom. Ide o dlhotrvajúcu infekciu, ktorá sa prejavuje opuchom slizníc, zvýšenou tvorbou hlienu, zhoršeným dýchaním cez nos a oslabením čuchových receptorov.
Spôsoby, ako liečiť zápal dutín
Čo účinne funguje na zápal dutín? Je postačujúca domáca liečba pomocou bylín, alebo je nevyhnutná medikácia? Všetko závisí od príčiny vzniku ochorenia, na základe ktorého je možné nastaviť vhodnú formu liečby.
Na zápaly dutín vírusového pôvodu účinkuje pokoj a podpora oslabenej imunity organizmu prostredníctvom vhodne zvolenej stravy s dostatkom vitamínov (zelenina, ovocie) a prípravkov na posilnenie imunitného systému. Pokiaľ ide o zápal prínosových dutín, ktorý má bakteriálny pôvod, je nutné liečba antibiotikami predpísaným lekárom. V prípade komplikácie zdravotného stavu, ak dôjde k upchatiu dutín, v dôsledku čoho hlien samovoľne neodteká, nastupuje nutnosť punkcie (prepichnutia) dutiny.
Domáca liečba zápalu dutín
Liečbu zápalu prínosových dutín je možné podporiť prehrievaním paží, a to na teplotu 45 stupňov Celzia aspoň 30 minút denne. Odporúčame to vykonávať v predklone, sliznice sa dôkladnejšie prekrvia a hlieny sa rýchlejšie uvoľnia.
Nezatracujte ani naparovanie – do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte prírodné esenciálne oleje (mäta, eukalyptus či rumanček), prehoďte si cez hlavu uterák a poctivo inhalujte.
Samozrejmosťou je konzumácia zdravých potravín – chýbať by nemali čerstvé ovocie a zelenina. Myslite aj na dostatočný príjem tekutín – pite stopercentné šťavy a čistú vodu, prípadne bylinné čaje a dodržiavajte pravidelný spánkový režim.
Prevencia zápalu prínosových dutín
Ako pri všetkých ochoreniach, aj pri zápale dutín platí, že najdôležitejšia je prevencia. Snažte sa nepodceňovať žiadne bolesti a zdravotné komplikácie – bolesti zubov, prechladnutie a alergické prejavy sezónnej nádchy neignorujte. Vyhýbajte sa zbytočnému podráždeniu či vysiľujúcim aktivitám (kúpanie v bazénoch, prehrievanie na slnku, dlhý pobyt vonku za nepriaznivého počasia). Najmä v prípade, ak vás trápia opakované zápaly dutín, neopakujte chyby z minulosti a vyhnite sa všetkým možným nástrahám letného aj chladnejšieho obdobia.
Výsledky