Upchatie ciev vzniká postupne, preto je nevyhnutné všímať si všetky varovné signály a nepodceňovať ich. Poznáte najčastejšie dôvody upchávania ciev a možnosti, ako tomu predísť? Naozaj stačí zmeniť životný štýl?
Čo spôsobuje upchatie ciev
Cholesterol v našom tele pomáha spracovať tuky, ktoré prijímame v jedle a je dôležitý na tvorbu hormónov, ktoré ovplyvňujú imunitný systém. Ak je ho však priveľa, spôsobuje upchávanie ciev, ktorého dôsledkom môže byť až srdcový infarkt či mŕtvica.
Pri zvýšenom cholesterole zohráva svoju úlohu aj genetika, čo zvyčajne ovplyvniť nevieme. Na čo ale dosah máme, je zmena životosprávy a úprava životného štýlu.
Pre zdravý život a cievy je nevyhnutná redukcia potravín živočíšneho pôvodu. Pozor na tuky, ktoré konzumujeme – ak je to možné, dajte prednosť rastlinným tukom (olivový a repkový olej) s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín a sú skvelou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Príznaky, že cievy môžu byť upchaté
- Necitlivosť a bolesť nôh môže signalizovať upchaté cievy. Najmä vtedy, keď bolesť v nohách po ich vyložení nahor ustane.
- Vypadávanie vlasov je často dôsledkom starnutia, ale niekedy znamená aj vysoké hodnoty triglyceridov – zlých tukov v krvi. Tie komplikujú správny krvný obeh, čo spôsobuje plešatosť u mužov aj žien.
- Problémy s erekciou – štúdie ukázali, že tzv. erektilná dysfunkcia u mužov je častým signálom, že hrozí riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Ako vyčistiť upchaté cievy? Vyberte si vhodné potraviny
Pýtate sa, ako vyčistiť upchaté cievy? Už vieme, že upchávanie ciev býva sprevádzané vysokým krvným tlakom a zvýšenou hladinou „zlého“ cholesterolu. Tiež sa zvykne vravieť, že to súvisí so starnutím. Bez ohľadu na okolnosti, poznáme niekoľko „zázračných“ potravín, ktoré sú schopné tento proces významne spomaliť.
- Veľmi účinné potraviny sú zázvor, granátové jablko, cesnak, citrón, kurkuma a škorica – obsahujú veľa cenných vitamínov, minerálov a pôsobia ako antioxidanty.
- Množstvo „dobrých“ tukov je v olivách, orechoch, avokáde alebo rybách.
- Vítaný je zvýšený príjem vlákniny zo zeleniny, strukovín či ovsených produktov.
- Obmedzenie cukru v spracovaných potravinách (zmrzlina, sušienky, sladené nápoje) – sú to zbytočné, tzv. prázdne kalórie, z ktorých organizmus nemá žiaden osoh, práve naopak, telu škodia a často sa ich nevie zbaviť, dôsledkom čoho je obezita a srdcové choroby.
- Nepôjde to ani bez pravidelnej fyzickej aktivity, ktorú je dobré si dopriať minimálne trikrát do týždňa.