Rakovinu možno bez preháňania nazvať chorobou súčasnosti. Je to skutočne vážne ochorenie, ktoré má rôzne formy, napáda rozličné orgány a nikto pred ňou nie je úplne v bezpečí. K najnebezpečnejším druhom patrí rakovina prsníka, aj z dôvodu, že sa často zachytí príliš neskoro. Najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze.
Aké sú príznaky rakoviny prsníka, liečba a ako tomuto zhubnému ochoreniu predchádzať?
Výskyt a šírenie rakoviny prsníka
Štatistiky sú neúprosné, rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. Možnosti diagnostiky sa síce zlepšujú a aj spôsoby liečby sa posúvajú vpred, napriek tomu je stále priveľa zbytočných strát na životoch, a to aj u mladých žien.
Rakovina prsníka sa najčastejšie začína v mliekovodoch, avšak môže sa rozvinúť aj v žľazovom tkanive, prípadne v iných bunkách a tkanivách prsníka.
V prípade, že sa zhubné rakovinové bunky rozšíria z prsníkov do lymfatických uzlín a ďalších častí tela, hovoríme o vzniku metastáz.
Kto je najviac ohrozený rakovinou prsníka a aká je šanca na prežitie?
Rakovina prsníka ohrozuje najmä ženy v staršom veku, najčastejšie po menopauze. Najviac chorých žien je vo veku nad 60 rokov. Čísla úmrtí na túto diagnózu sú strašné – ročne na Slovensku umrie na rakovinu prsníka takmer tisíc žien.
Aj muži môžu dostať toto ochorenie, ale je mnohonásobne vyššia pravdepodobnosť, že postihne skôr ženy.
Ak nebudete podceňovať preventívne prehliadky, bude rozhodne v prípade výskytu tohto typu rakoviny šanca na prežitie vyššia.
Príčiny vzniku rakoviny prsníka
Karcinóm prsníka je najčastejšie vyskytujúci sa zhubný nádor u žien. Presné príčiny rakoviny prsníka nie sú celkom zrejmé, avšak existuje viacero rizikových faktorov, ktoré na vznik a rozšírenie rakovinových buniek v prsných žľazách môžu vplývať.
- Vek – s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka. Dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky aj každoročné mamografické a sonografické vyšetrenie, na ktoré vzniká ženám vo vyššom veku bezplatný nárok.
- Pôrod a dojčenie – zvýšené riziko rakoviny prsníka je aj u bezdetných žien či u žien, ktoré mali prvé dieťa až po 30. roku života.
- Hormonálna antikoncepcia –hormóny v antikoncepčných tabletkách a prípravkoch môžu zvyšovať možné riziko vzniku zhubného ochorenia, pričom dlhodobé užívanie estrogénu a progesterónu zvyšuje toto riziko až o 20 %.
- Alkohol a fajčenie – neúmerné pravidelné užívanie alkoholu a fajčenie znásobuje riziko vzniku rakoviny.
- Hmotnosť – ďalší významný rizikový faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravotný stav. Obéznym ženám po menopauze hrozí zvýšenie hladiny estrogénu, čím je riziko vzniku karcinómu prsníka omnoho reálnejšie.
- Dedičnosť a genetika – ak máte v blízkej rodine niekoho s rakovinou prsníka, možnosť vzniku karcinómu sa zdvojnásobuje. Ak je pozitívnych prípadov vo vašej rodine viac, riziko ešte rastie.
- Skoršia menštruácia a neskorá menopauza – skorý nástup menštruácie (v mladšom veku ako 13 rokov), ako aj neskorý nástup menopauzy (po 55. roku života) zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Opäť je za tým vyššia a dlhšie trvajúca tvorba ženských pohlavných hormónov.
- Prsia sú vyplnené tukovým, žľazovým a vláknitým tkanivom– čím je hustejšie, tým je pravdepodobnosť výskytu rakoviny prsníka väčšia.
Prevencia pred vznikom rakoviny prsníka
Aká je šanca na prežitie rakovina prsníka? Tým vyššia, čím skôr sa zhubný nádor zachytí a podrobí vhodnej liečbe. Platí, že každá žena po dovŕšení dospelosti má nárok na pravidelné gynekologické prehliadky. Cielenejšiu mamografiu a sonografické vyšetrenie máte právo absolvovať každé 2 roky vo veku od 20 do 55 rokov, v neskoršom veku dokonca každý rok.
Rozhodne nepodceňujte ani samovyšetrenie minimálne raz do mesiaca. Pri rakovine skutočne platí, že čas rozhoduje a včasná diagnostika neraz zachraňuje životy.