Gastroenterológia je súčasťou vnútorného lekárstva a jej hlavnou úlohou je prevencia, diagnostika a liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva. Medzi ľuďmi je to často obávaná oblasť lekárstva, brušné vyšetrenia sa považujú za nepríjemné. Aj preto sa mnoho ľudí gastroenterologickému vyšetreniu vyhýba, hoci problémy s trávením pretrvávajú. Dokážete rozoznať správne typy lekárov? Viete, kedy máte koho navštíviť? Čas hrá dôležitú úlohu. Odkladanie a posúvanie termínu môže viesť k vážnym a smrteľným chorobám.
Príznaky vážnych brušných chorôb
Každý z nás má raz za čas problémy s trávením. Niekedy sa prejedáme, inokedy neodoláme množstvu sladkostí, občas to preženieme s alkoholom alebo omylom zjeme niečo pokazené. Stres v práci, cestovanie a nedostatok spánku takisto významne ovplyvňujú naše trávenie. Ľudské telo je našťastie výborne postavené a často sa vie s takýmito ťažkosťami samo vysporiadať. Krátkodobá bolesť brucha, vracanie, občasná hnačka alebo kŕče ešte nie sú dôvod sa alarmovať. Väčšina z týchto problémov do pár dní zmizne. Ak máte práve tráviace ťažkosti, vyskúšajte dočasne nasadiť diétnejšiu stravu.
Ako ale zistiť, kedy je už dôvod navštíviť lekára a absolvovať gastroenterologické vyšetrenie?
Črevné a žalúdočné choroby bývajú zákerné. Je ich veľké množstvo a ťažko sa diagnostikujú na prvý pohľad. Ak teda máte pocit, že s vami niečo nie je v poriadku, návštevu lekára určite neodkladajte. Aké sú hlavné príznaky vážnych brušných ochorení?
- opakované zvracanie a hnačky
- krv v stolici alebo krvácanie
- pravidelné kŕče na tom istom mieste
- zápcha a dlhodobo nepravidelné vyprázdňovanie
- strata telesnej hmotnosti alebo rýchle priberanie
- nechutenstvo do jedla
- zvýšená teplota
- plynatosť
- únava, zimnica, malátnosť a svalová slabosť
- vyrážky alebo zmenená farba kože
Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, nemusí to hneď znamenať niečo zlé. Môže ísť o potravinovú intoleranciu, alergiu alebo iné bežné a ľahko liečiteľné choroby. Určite ale navštívte gastroenterológa alebo sa spýtajte vášho všeobecného lekára. Včasná diagnóza vám môže zachrániť život, preto neignorujte ani tie menšie príznaky. V najhoršom prípade totiž môže ísť o choroby ako rakovina, žalúdočné vredy, salmonelóza, gastritída, ulcerózna kolitída, divertikulóza, Crohnova choroba, rôzne zápaly alebo iné vážne ochorenia.
Návšteva gastroenterológa
Rozhodli ste sa podstúpiť gastroenterologické vyšetrenie alebo vám ho odporučil lekár? V prvom rade sa nestresujte. Ide o úplne bežné vyšetrenie, ktoré odborník robí niekoľkokrát denne. Nemyslite na to, že je to nepríjemné. Ide vám o zdravie a zbytočný stres vášmu tráviacemu ústrojenstvu neprospieva.
Ako prebieha vyšetrenie u lekára?
Na začiatku sa s lekárom budete len rozprávať. Lekár sa vás bude pýtať na vašu doterajšiu anamnézu a na váš sociálny a pracovný život. Ten dokáže lekárovi veľa napovedať a pomôže mu k presnejšej diagnostike. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie. Gastroenterológ si prehliadne vašu kožu, oči, jazyk, opuchy na tele, a hlavne brucho. Už z prehmatania dokáže vylúčiť niektoré choroby. Všíma si vyklenutia, prietrže, zdureniny, pulzácie ciev, a hlavne bolestivé oblasti. Pomocou fonendoskopu potom počúva pohyby čriev a ciev. Vo veľkej časti prípadov nasleduje vyšetrenie cez konečník. Môže to byť trošku nepríjemné, ale je to rutinná prax a nemusíte sa vôbec stresovať. Lekár tu pozoruje zmeny v okolí konečníka z vonkajšej aj vnútornej strany. Pohmataním dokáže naraziť na rôzne chorobné zmeny v dosahu prsta.
Po takomto vyšetrení sa gastroenterológ rozhodne, či je nutné absolvovať ďalšie testy a vyšetrenia, alebo dokáže určiť diagnózu a nastaviť liečbu. Pacient má vždy právo odmietnuť akýkoľvek postup. Berte na vedomie, že lekár s nedostatkom informácií môže nesprávne diagnostikovať váš problém.
Pomocné brušné vyšetrenia u gastroenterológa
Pomocných brušných vyšetrení je veľké množstvo, ale medzi tie najčastejšie patria:
- laboratórne vyšetrenia (odber krvi, moču, bioptických vzoriek)
- sonografia
- RTG
- biopsia
- endoskopia, nazýva sa tiež gastroskopia (pomocou optických prístrojov – hadičiek a kamier cez ústa podrobne vyšetrujú tráviace trubice) a rektoskopia (pomocou kovového prístroja cez konečník vyšetruje dolnú časť tráviacej trubice)
- kolonoskopia (vyšetrenie konečníka a hrubého čreva pomocou hlbšieho prístroja cez konečník)
Nie všetky vyšetrenia sú nepríjemné. Kolonoskopia patrí medzi tie najobávanejšie, vyžaduje si totiž väčšiu prípravu. Pacient by mal konzumovať len tekutú stravu a deň pred vyšetrením užiť špeciálne preháňadlo na vyčistenie čriev. Nalačno potom lekár pomocou prístroja cez konečník vyšetruje hrubé črevo. Toto vyšetrenie dokáže diagnostikovať závažné ochorenia ako je rakovina, preto je dôležité tento úkon neodkladať. Žiadne dlhodobé príznaky nie je dobré ignorovať ani zatajovať pred gastroenterológom. Ak si nie ste istí, určite sa poraďte so svojím lekárom.