Tetánia – tetanický záchvat je stav organizmu, ktorý spôsobuje zvýšenú nervovo-svalovú dráždivosť. Dochádza pri nej k nadmernej stimulácii centrálneho a periférneho nervového systému z dôvodu poklesu, respektíve nerovnováhy elektrolytov v ľudskom tele. Prejavuje sa mnohými príznakmi ako brnenie prstov, hyperventilácia, panické ataky či svalové kŕče.
Príčiny tetánie
- Dlhodobý stres.
- Psychický tlak a emočné vypätie.
- Prepracovanosť.
- Psychické a fyzické preťaženie organizmu.
- Nesprávne stravovacie návyky.
- Nedostatok horčíka a vápnika v tele.
Príznaky tetanického záchvatu
Tetanický záchvat sa príznakmi podobá infarktu, mŕtvici alebo epilepsii. Prichádza rýchlo a náhle, ako reakcia tela na nezvládnutie poklesu elektrolytov. Najčastejšie sa to prejaví ako:
- tŕpnutie celého tela,
- iracionálny strach a búšenie srdca,
- hyperventilácia – zrýchlené a prehĺbené dýchanie,
- svalové kŕče.
Liečba tetánie
Je dôležité, aby bola tetánia správne diagnostikovaná lekárom a vylúčili sa iné príčiny, ktoré by mohli zdravotné problémy spôsobovať. Diagnostika tetánie zahŕňa rozbor krvi na stanovenie hladiny minerálov, EMG vyšetrenie, hyperventilačný test a ďalšie neurologické testy.
Prvá pomoc pri tetanickom záchvate
Hoci sú prejavy tetánie veľmi stresujúce a nepríjemné, nie sú život ohrozujúce. Tetanický záchvat stlmí doplnenie chýbajúcich minerálov a snaha upokojiť dýchanie. V prípade potreby je možné magnézium aplikovať aj infúzne. Z dlhodobého hľadiska je nutné udržiavať v organizme optimálnu hladinu elektrolytov a eliminovať psychické dôvody, ktoré by tetániu mohli vyvolať.
Rozdiel medzi tetániou a tetanusom
Mnoho ľudí si pletie tetániu s tetanusom. Rozdiel je pritom badateľný – tetánia vzniká zväčša ako dôsledok psychickej a fyzickej únavy, tetanus je nebezpečné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani. K najvýraznejším prejavom tetanu patria silné kŕče v oblasti hlavy a krku a zvýšená citlivosť na svetlo, zvuk alebo dotyk.