Na stres sme si už chtiac-nechtiac zvykli. Stalo sa podivnou normou moderného človeka, že kto sa nestresuje, akoby naplno nežil. Jednoducho život a všetko s ním súvisiace je stres – škola, práca, vzťahy… a takto je to v poriadku.
Stres však dobrý nie je a skôr či neskôr si vyberie svoju daň v podobe zvýšeného krvného tlaku, migrén, zlých vzťahov v rodine či práci. Preto otázka neznie, ako sa naučiť žiť so stresom, ale skôr ako sa nestresovať a žiť v pokoji. Dokážeme sa naučiť pracovať so stresom a úspešne ho minimalizovať?
Stres ako prirodzená súčasť života
Čo je stres a ako s ním žiť? Je pravda, že stres je prirodzená súčasť života a do istej miery vie byť aj motivujúcim faktorom. Niekedy ho spôsobí významná udalosť, ktorú máme pred sebou, inokedy ho vyvolá stará známa situácia, z ktorej sa nevieme odosobniť, a teda nás opakovane veľmi stresuje.
V prípade, že je stres len krátkodobým stavom, väčšinou ho zvládneme sami. Ak však život človeka ovládne na dlhý čas, jeho dopady na zdravie sú omnoho závažnejšie a neraz sa vyžaduje aj odborná pomoc.
Prečo nás ovláda stres?
Zaujímavým faktom je, že veľakrát si ani neuvedomujeme, že sme v strese. Prejavuje sa totiž rozličnými spôsobmi, môže byť emocionálny alebo fyzický a udiera v rôznej intenzite. Platí však, že keď sme vystresovaní, telo uvoľňuje stresové hormóny – adrenalín a kortizol. Je to spôsob reakcie na prípadné hrozby a príprava, aby sme dokázali na situáciu adekvátne a včas reagovať.
V minulosti boli ľudia „v strese“ z dôvodu možných nebezpečenstiev, častokrát aj na živote. Ohrozovali ich divoké zvieratá a bežné situácie, počas ktorých bojovali o prežitie. Dnes je situácia iná, väčšina z nás už o život nebojuje a žijeme si relatívne pohodlne. Napriek tomu sa do stresových situácií a stavov dostávame. Paradoxne ich zvládame horšie ako naši predkovia, čoho dôsledkom je vznik chronických stresových stavov – úzkostí. Zvýšený stres často spôsobuje pracovné vyťaženie. Najmä vysoké manažérske pozície vyžadujúce množstvo zodpovedných rozhodnutí, ale aj zdravotníci zodpovední za život pacientov, sú náchylnejšie na ochorenia zo stresu. V rámci prevencie by sme mali myslieť aj na krytie nákladov na liečbu, ktoré poskytuje napríklad rôzne typy životného poistenia. V kombináciami so zmenou životného štýlu, môžu priniesť viac kľudu do náročných pracovných dní.
Signály, že sme v strese
Najistejším spôsobom, ako zistiť, či sme v strese, je sledovať nasledujúce psychické a fyzické príznaky stresu:
- úzkosť, depresia a pocit preťaženia až vyhorenia,
- ťažkosti so spánkom a veľká únava,
- nechuť do jedla, tráviace problémy,
- zmeny nálad,
- bolesti hlavy – migréna,
- neschopnosť sa rozhodovať,
- plytké dýchanie – bolesti v hrudi,
- svalové napätie,
- vysoký krvný tlak – hypertenzia.
Techniky na zvládanie a odbúranie stresu
Ako zvládnuť stres, naučiť sa s ním pracovať a úspešne ho odbúrať? Vyskúšajte jednu z účinných antistresových techník a žite pokojnejšie.
Čas pre seba
Je dôležité naučiť sa oddeliť svoj pracovný a súkromný život. Nastavte si priority, nepreťažujte sa a oddychujte vždy, keď je to možné. Nebojte sa povedať nie, ak sa cítite unavení, pod tlakom či v strese. Venujte sa sebe, čítajte, športujte, skrátka robte to, čo vás baví a zlepšuje vám náladu. Endorfíny, vyplavujúce sa počas okamihov šťastia, vás nabijú a zbavia vás stresu. Pomôže aj meditácia a rôzne antistresové pomôcky.
Menej cukru, kofeínu a alkoholu
Prílišná konzumácia sladkého, kofeínových nápojov a alkoholu vedie k zvýšenej úzkosti a môže vyvolávať stres. Preto sa rozhodne neodporúča siahať po extra dávke kávy v momentoch, kedy hrozí stresová situácia, naopak pomôže obmedziť cukor a kofeín.
Pohyb a aktivita – dobrá nálada
Cvičenie a zdravý životný štýl pomáha odbúravať stres a zlepšovať zdravie – psychické aj fyzické. Vyberte si typ pohybu, ktorý vás skutočne baví a nespôsobuje vám stres.
Dobrý spánok
Nedostatok spánku je významným stresujúcim faktorom. Ak chcete žiť pokojný, bezstresový život, neponocujte a doprajte si každý deň aspoň osem hodín nerušeného spánku.
Hovorte o svojom probléme so stresom
Ak cítite, že ste v strese a neviete, čo s tým, pohovorte si o tom s priateľmi či inou osobou, ktorá vám to pomôže dostať pod kontrolu. Niekedy pomôže, ak sa zdôveríte blízkej osobe a pozriete sa na problém, ktorý vám robí vrásky na čele, z inej perspektívy, inokedy je stres taký veľký, že si to žiada adresnejšie riešenie. Veľakrát nás stresu zbaví ochota požiadať o pomoc či presun úloh a povinností na ďalšie osoby.