Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje dlhodobé následky. Jeho príznaky sú rozmanité a často ich spozorujeme neskoro, preto je veľmi dôležité nič nepodceniť. Ak sa cítite veľmi zle – kašlete, máte horúčku, bolia vás kĺby, pociťujete veľkú únavu a v komplikovanejších prípadoch trpíte aj dýchavičnosťou, je veľký predpoklad, že ide o zápal pľúc.
Ako rozoznať obyčajný kašeľ od vážnejšieho ochorenia? Kedy ide o zápal priedušiek a ako zistím, že mám zápal pľúc? Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú prejavy pneumónie.
Zápal pľúc – pneumónia
Zápal pľúc, odborne nazývaný pneumónia, je zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje pľúcne tkanivo. Rozoznávame viacero typov tohto ochorenia – infekčné a neinfekčné a mnoho spôsobov, ako sa zápal pľúc prejavuje. Zápaly pľúc radíme k najčastejším zápalovým ochoreniam. Infekčný zápal pľúc sa vyskytuje častejšie. Vyvolávajú ho rôzne patogény po usídlení sa v pľúcnom parenchýme. V mieste uchytenia vzniká zápalový proces, ktorý sa rozširuje až do pľúc, pričom môže postihnúť jeden alebo oba pľúcne laloky – vtedy hovoríme o obojstrannom zápale pľúc.
Príčina a priebeh zápalu pľúc
Priebeh a závažnosť pneumónie závisia od pôvodu zápalu, ale aj od celkového zdravotného stavu a imunitného systému človeka. Väčšinou sa stretávame s akútnym – náhlym zápalom pľúc, avšak niekedy ide aj o chronické ochorenie.
Pneumóniu najčastejšie vyvoláva kvapôčková infekcia, ktorá sa šíri prednostne z horných dýchacích ciest. Menej časté sú neinfekčné zápaly pľúc – spôsobujú ich rôzne alergické reakcie, ako aj chemické a fyzikálne faktory.
Základné prejavy zápalu pľúc
K základným prejavom pneumónie patria:
- zrýchlené, namáhavé dýchanie – dýchavičnosť,
- suchý alebo vlhký kašeľ,
- bolesť na hrudníku pri kašli aj pri nádychu,
- horúčka,
- zimnica, triaška,
- únava a vyčerpanosť,
- bolesti hlavy, malátnosť,
- bolesti kĺbov a svalov,
- nechuť do jedla, nevoľnosť a zvracanie.
Koho najviac ohrozuje zápal pľúc?
Zápalom pľúc sú veľmi ohrozené malé deti – predovšetkým bábätká do prvého roku života a starší ľudia nad 60 rokov. Zápal pľúc je vysoko rizikový aj pre osoby s oslabenou imunitou, imobilných pacientov a všetkých, ktorí majú iné chronické diagnózy – onkologické choroby, srdcové ochorenia, astmu či cukrovku.
Liečba pneumónie
Ako liečiť zápal pľúc? Bez správne zvolených antibiotík to nepôjde. Širokospektrálna antibiotická liečba zabraňuje ďalšiemu množeniu baktérií a komplikáciám zápalu, avšak ak do 48 hodín od nasadenia liekov nedôjde k zlepšeniu zdravotného stavu, zvažuje sa zmena druhu antibiotík, prípadne sa po biologických a fyzikálnych testoch nasadzujú antivirotiká (ak ide o vírusový zápal pľúc), alebo antimykotiká (ak je pneumónia vyvolaná plesňami a hubami).
Ľahší priebeh zápalu pľúc sa dá zvládnuť ambulantnou liečbou, ktorá zvyčajne trvá 2 až 3 týždne a následné doliečovanie ďalšie dva mesiace. V prípade, že ide o ťažšiu formu pneumónie, je nutná hospitalizácia a prísny dohľad lekára. V nemocnici sa pacientovi vnútrožilovo podávajú antibiotiká, aminopenicilín, prípadne penicilín G. U neinfekčnej formy pneumónie sa nasadzujú kortikoidy. Liečba ťažkého zápalu pľúc trvá aj dva mesiace. Opakovaný, respektíve nedoliečený zápal pľúc môže v kombinácii s vyšším vekom a ďalšími rizikovými faktormi spôsobiť smrť.
Zdravím. Mám známu, ktorá nedávno prekonala túto chorobu a v jej prípade to bolo naozaj vážne. Často ju trápil hlavne pocit ťažkosti na hrudi a ťažké dýchanie, čo ju sprevádzalo celé dni a bohužiaľ aj noci. Navyše, mala silné bolesti hlavy, ktoré ju prenasledovali veľmi často. Avšak najhoršie bolo, že mala problémy s dýchaním a bolo vidieť, že kašeľ ju doslova bolí. Veľmi som sa o ňu bála a preto som si skúsila nájsť niečo o jej probléme na internete. Boli tam rôzne ochorenia od angíny až po zápal priedušiek ale tento kašeľ sa mi zdal o dosť vážnejší. Okrem vášho článku, za ktorý naozaj ďakujem, som našla ešte jednu stránku, ktorá mi pomohla a to https://zdravoteka.sk/choroby/zapal-pluc/. Prečítala som oba články aj mojej známej a aj podľa toho, čo sa tam dozvedela, sa rozhodla navštíviť našťastie doktora. Lekár potvrdil naše podozrenie na zápal pľúc a vysvetlil nám, že ide o infekčnú chorobu, ktorá postihuje pľúca a môže mať rôzne príčiny vzniku. Známa musela absolvovať niekoľko týždňov liečby s antibiotikami a mala veľmi obmedzenú pohyblivosť. Aj keď sa jej zdravotný stav postupne zlepšoval, bolo jasné, že bude potrebovať čas na úplné zotavenie. Ak sa niekto cíti unavene, má kašeľ, horúčku alebo iné príznaky, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a neodkladať to. Nám v tomto prípade pomohol váš aj vyššie spomenutý článok, tak ho dávam sem do diskusie, možno pomôže aj niekomu ďalšiemu!
Dobry den, prosim vas ake jej dávali antibiotika na zápal pľúc?