Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje dlhodobé následky. Jeho príznaky sú rozmanité a často ich spozorujeme neskoro, preto je veľmi dôležité nič nepodceniť. Ak sa cítite veľmi zle – kašlete, máte horúčku, bolia vás kĺby, pociťujete veľkú únavu a v komplikovanejších prípadoch trpíte aj dýchavičnosťou, je veľký predpoklad, že ide o zápal pľúc.
Ako rozoznať obyčajný kašeľ od vážnejšieho ochorenia? Kedy ide o zápal priedušiek a ako zistím, že mám zápal pľúc? Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú prejavy pneumónie.
Zápal pľúc – pneumónia
Zápal pľúc, odborne nazývaný pneumónia, je zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje pľúcne tkanivo. Rozoznávame viacero typov tohto ochorenia – infekčné a neinfekčné a mnoho spôsobov, ako sa zápal pľúc prejavuje. Zápaly pľúc radíme k najčastejším zápalovým ochoreniam. Infekčný zápal pľúc sa vyskytuje častejšie. Vyvolávajú ho rôzne patogény po usídlení sa v pľúcnom parenchýme. V mieste uchytenia vzniká zápalový proces, ktorý sa rozširuje až do pľúc, pričom môže postihnúť jeden alebo oba pľúcne laloky – vtedy hovoríme o obojstrannom zápale pľúc.
Príčina a priebeh zápalu pľúc
Priebeh a závažnosť pneumónie závisia od pôvodu zápalu, ale aj od celkového zdravotného stavu a imunitného systému človeka. Väčšinou sa stretávame s akútnym – náhlym zápalom pľúc, avšak niekedy ide aj o chronické ochorenie.
Pneumóniu najčastejšie vyvoláva kvapôčková infekcia, ktorá sa šíri prednostne z horných dýchacích ciest. Menej časté sú neinfekčné zápaly pľúc – spôsobujú ich rôzne alergické reakcie, ako aj chemické a fyzikálne faktory.
Základné prejavy zápalu pľúc
K základným prejavom pneumónie patria:
- zrýchlené, namáhavé dýchanie – dýchavičnosť,
- suchý alebo vlhký kašeľ,
- bolesť na hrudníku pri kašli aj pri nádychu,
- horúčka,
- zimnica, triaška,
- únava a vyčerpanosť,
- bolesti hlavy, malátnosť,
- bolesti kĺbov a svalov,
- nechuť do jedla, nevoľnosť a zvracanie.
Koho najviac ohrozuje zápal pľúc?
Zápalom pľúc sú veľmi ohrozené malé deti – predovšetkým bábätká do prvého roku života a starší ľudia nad 60 rokov. Zápal pľúc je vysoko rizikový aj pre osoby s oslabenou imunitou, imobilných pacientov a všetkých, ktorí majú iné chronické diagnózy – onkologické choroby, srdcové ochorenia, astmu či cukrovku.
Liečba pneumónie
Ako liečiť zápal pľúc? Bez správne zvolených antibiotík to nepôjde. Širokospektrálna antibiotická liečba zabraňuje ďalšiemu množeniu baktérií a komplikáciám zápalu, avšak ak do 48 hodín od nasadenia liekov nedôjde k zlepšeniu zdravotného stavu, zvažuje sa zmena druhu antibiotík, prípadne sa po biologických a fyzikálnych testoch nasadzujú antivirotiká (ak ide o vírusový zápal pľúc), alebo antimykotiká (ak je pneumónia vyvolaná plesňami a hubami).
Ľahší priebeh zápalu pľúc sa dá zvládnuť ambulantnou liečbou, ktorá zvyčajne trvá 2 až 3 týždne a následné doliečovanie ďalšie dva mesiace. V prípade, že ide o ťažšiu formu pneumónie, je nutná hospitalizácia a prísny dohľad lekára. V nemocnici sa pacientovi vnútrožilovo podávajú antibiotiká, aminopenicilín, prípadne penicilín G. U neinfekčnej formy pneumónie sa nasadzujú kortikoidy. Liečba ťažkého zápalu pľúc trvá aj dva mesiace. Opakovaný, respektíve nedoliečený zápal pľúc môže v kombinácii s vyšším vekom a ďalšími rizikovými faktormi spôsobiť smrť.