Bolesť hlavy vie slušne potrápiť. Nemôžeme sa kvôli tomu sústrediť, bolia nás oči, niekedy až korienky vlasov a nemáme energiu vôbec na nič. Čo ju vyvoláva a aké druhy tejto nepríjemnej bolesti poznáme? Prinášame vám účinné tipy, ako zmierniť bolesť hlavy, ktorá môže prerásť až do migrény.
Migréna nie je „len“ bolesť hlavy
Bolesti hlavy sú rôzne. Rozoznávame tupé, pulzujúce alebo ostré bolesti trvajúce niekoľko minút až dní. Existujú tri hlavné typy – tenzná bolesť hlavy (najčastejšie sa vyskytuje u žien od 20 do 50 rokov, s miernejšími prejavmi na celej hlave), migréna a clustrové bolesti hlavy (ide o cyklické a silné bolesti hlavy vyskytujúce sa najmä u mužov od 20 do 40 rokov, často sprevádzané upchaním a tečením z nosa, zápalom spojiviek a slzením očí).
Migréna je špecifická prejavmi aj lokáciou bolesti. Zvyčajne ide o jednostrannú, silno pulzujúcu bolesť, u detí môže byť aj obojstranná. Často býva zamieňaná s bežnými bolesťami hlavy, aj preto je v spoločnosti málo tolerovaná. Štatistiky však nepustia – migrénou trpí až 12 %svetovej populácie, trikrát viac ženy ako muži a občas postihuje aj deti.
Príznaky migrény
Migréna je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie jednou z 20 chorôb, ktoré každodenný život človeka veľmi obmedzujú. K najčastejším príznakom patrí pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, ktorá pretrváva hodiny až dni. Sprevádza ju nevoľnosť, zvracanie a precitlivenosť na svetlo a zvuky. Pohybom sa zvykne bolesť stupňovať. Správnu diagnostiku zvykne komplikovať aj to, že pacient nemusí mať všetky vyššie spomenuté príznaky.
Spúšťače nepríjemných bolestí hlavy
Medzi najčastejšie dôvody, ktoré vyvolávajú migrénu, patria stresové situácie, nesprávny životný štýl a tiež hormonálne zmeny, ktorými trpia predovšetkým ženy (predmenštruačný syndróm, menopauza, tehotenstvo).
- nadmerný stres a úzkosť
- nedostatok spánku
- alkohol (najmä červené víno) a fajčenie
- prenikavé svetlo a zvuky
- nepríjemné zápachy
- nadmerná fyzická záťaž
- nezdravé stravovanie
- určité potraviny – plesňové syry, citrusy, čokoláda
- zvýšený krvný tlak
- bolesti zubov
- kofeín
Ako bojovať s migrénou
Je dôležité povedať, že v určitých prípadoch sa nedá vyhnúť predpísaným liekom. Všetko závisí od frekvencie záchvatov. Našťastie tu dobre zaberá aj prevencia. Niekedy pomôžu voľne dostupné lieky, taktiež sa osvedčila diéta, detoxikácia a je dobré si viesť aj denník bolestí hlavy. V ňom si zapisujeme deň, intenzitu a konkrétne prejavy bolesti. Následne sa za pomoci zápiskov v denníku dá určiť účinná a individuálna terapia, respektíve liečba.
Ahojte žienky. Ja mám tiež dosť nepríjemné skúsenosti s premenštruačným syndrómom, ktoré mi vedia skomplikovať deň. PMS u mňa prichádza niekoľko dní pred menštruáciou. Začínam pociťovať výrazné zmeny nálady, od náhleho smiechu až po slzy, a to niekedy aj v priebehu jedného dňa. Je to dosť náročné, a tak sa snažím dať si pozor na svoje pocity a nereagovať impulzívne. Zo začiatku asi do 22. rokoch sa mi nestávalo, až potom. Skúsila som si preto o tom aj niečo prečítať, či je to vlastne normálne a myslím si, že tak ako aj v tomto vašom článku, je to veľmi dobre vysvetlené aj tu https://www.ejoy.sk/predmenstruacny-syndrom-co-to-je-ake-ma-priznaky-a-ako-ho-zmiernit/. Okrem vyššie spomenutých príznakov ma často trápia taktiež fyzické príznaky ako sú napríklad bolesti brucha, nafúknutosť a únava. V článku, ktorý som tu označila sú aj možnosti, ako tieto nepríjemné príznaky predmenštruačného syndrómu zmierniť, takže som aj ja nejaké vyskúšala. Jednou z vecí, ktoré mne osobne pomáhajú, sú byliny. Napríklad harmančekový čaj mi pomáha uvoľniť sa a zmierniť nervozitu. Tiež pravidelne užívam doplnky s vitamínmi B a D, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu a vitalitu. Od kedy som zlepšila ale stravu, zaistila si viac pohybu a vitamínov sa moje PMS každým mesiacom lepší.:) Dúfam, že vám moja skúsenosť pomôže.