Čistenie zubov, to už dávno nie sú iba povinné dve minútky pred spaním. Každý dentálny hygienik dobre vie, že k štandardnej zubnej kefke si je potrebné zaobstarať aj kefku či niť na čistenie medzizubných priestorov. Aká starostlivosť o zuby je primeraná, aby sme predišli vzniku zubných a medzizubných kazov?
Pravidelná rutina pri čistení zubov
Čistenie zubov je pre väčšinu ľudí každodennou rutinou. Zaužívaným pravidlom je čistiť si zuby aspoň dvakrát denne, prípadne po každom jedle a určite vždy večer pred spaním. Najdôležitejšie je si čistením zubov odstrániť zubný povlak, na čo nám okrem klasickej zubnej kefky poslúži aj zubná niť či ústna voda. Veľmi dôležité je však robiť to správne. Viete, ako dlho si zuby čistiť, aby ste predišli tvorbe zubného kazu, alebo ako veľmi tlačiť na kefku? Koľko minút si zuby čistiť a aké ťahy kefkou sú skutočne efektívne?
Pravidlá čistenia zubov
Je dôležité uvedomiť si zopár jednoduchých pravidiel, ktoré ak budeme každodenne dodržiavať, zubné kazy sa nám oblúkom vyhnú:
- Zásadný je výber správnej zubnej kefky. Príliš mäkká kefka nemusí dostatočne odstrániť povlak, kým tvrdá kefka zasa dokáže poškodiť ďasná. Myslieť je treba aj na medzizubné priestory, kde sa obyčajnou kefkou nedostaneme, je preto dôležité siahnuť po zubnej niti alebo medzizubnej kefke.
- Platí, že čistenie zubov je rituál – stále rovnaký a overený.
- Zuby si umývajme aspoň dvakrát do dňa, ideálne ráno a večer. Najmä pred spaním je veľmi podstatné dôsledne si ich vyčistiť a odstrániť povlak.
- Čas čistenia zubov by mal byť minimálne dve minúty, avšak aj tu platí, že dôležitý je najmä vlastný pocit dokonale vyčistených zubov.
Pomôcky na čistenie zubov
Vybrať si správnu zubnú kefku môže byť zložité, pomôcť nám však môže niekoľko zásad.
Klasická manuálna zubná kefka
Základom je bežná kefka, pri ktorej si všímame predovšetkým veľkosť hlavy a tvrdosť, respektíve mäkkosť štetiniek. Odporúča sa kefku obmieňať v priemere každé tri mesiace, po chorobe je najlepšie kefku ihneď vymeniť.
Elektrická zubná kefka
K manuálnej kefke si mnohí zaobstarávajú kefku elektrickú, kde je rovnako dôležité všímať si mäkkosť a tvar hlavice. Na výber sú vibračné kefky, ktoré sú k zubom a ďasnám šetrnejšie a rotačné kefky. Pri nich dbajte na zvýšenú opatrnosť a na kefku príliš netlačte.
Zubná pasta aj bieliacim účinkom
Samozrejme k čistote zubov prispieva kvalitná zubná pasta, ktorá dokáže zmierniť či zastaviť krvácanie ďasien, je senzitívna alebo má bieliaci efekt. Produktov na domáce bielenie zubov je však omnoho viac, dostupné sú púdre, gély aj špeciálne súpravy na bielenie.
Dentálna hygiena
Niekedy sa však na zuboch usadí priveľa zubného kameňa, čo nie je nič iné, než nahromadený, stvrdnutý zubný povlak. A keďže domáca hygiena a obyčajná zubná kefka už nepomáhajú, je nevyhnutné navštíviť odborníkov.
Súčasťou správnej starostlivosti o zuby by mali byť pravidelné preventívne prehliadky u zubára a poctivá dentálna hygiena, ktoré sú najlepšou zárukou, že sa nám väčšie problémy so zubami vyhnú.