Rakovina kože je jediná oku viditeľná forma tohto nebezpečného ochorenia. Paradoxne je však často prehliadaná a jej zjavné prejavy si nevšímame, až kým nie je príliš neskoro.
Čo robiť, aby sme sa rakovine vyhli a kedy je najvyšší čas spozornieť? Dôležité je všímať si varovné signály a nič nepodceniť.
Rakovina kože
Rakovina kože, to nie je jeden špecifický druh rakovinového bujnenia, ale hneď niekoľko typov. Rozlišujeme rakovinu kože podľa štruktúry a podľa časti kože, kde sa ochorenie vyskytne. Za najnebezpečnejší typ rakoviny kože považujeme melanóm.
Malígny melanóm je zhubný nádor, ktorý sa vytvára z pigmentových buniek – melanocytov. Rizikom je to, že sa môže vyskytovať nielen na pokožke, ale aj na slizniciach či v oku. Najčastejšie sa však melanóm objavuje práve na koži – ohrozené sú predovšetkým miesta často vystavené slnečnému žiareniu bez ochranného faktora. Následne sa melanóm dokáže pomerne rýchlo rozšíriť aj do iných častí organizmu.
Tento typ rakoviny patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam vo svete i na Slovensku. Aj preto, že výskyt melanómu v posledných rokoch prudko narastá, pričom v značnej miere vedie k úmrtiu, a to najmä v prípadoch, že sa objaví v neskoršom štádiu ochorenia.
Príčiny vzniku rakoviny kože
Ako začína rakovina kože? Príčiny vzniku ochorenia nie sú stále celkom jasné. Pravdou je, že pri vzniku malígneho melanómu zohráva podstatnú úlohu dedičnosť a vonkajšie faktory. K najrizikovejším faktorom z prostredia patrí ultrafialové žiarenie. Drvivá väčšina melanómov vzniká v dôsledku nadmerného pôsobenia slnečných lúčov na pokožkua jej nedostatočnej ochrany.
Diagnostika melanómu
Ak máte podozrenie na rakovinu kože, najistejšie je absolvovať vyšetrenie u dermatológa. Následne sa podľa závažnosti choroby určí ďalší postup.
Štandardne sa kontrolujú znamienka – skúma sa ich farba, veľkosť, hrúbka a zmeny. Doplňujúcim vyšetrením je ultrasonografia a histopatologické vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie vzorka tkaniva na podrobnú analýzu.
Liečba rakoviny kože
Rakovina kože nemusí byť smrteľná. Najdôležitejšie je odhaliť ju včas a nasadiť správnu liečbu. K základným spôsobom, ako liečiť malígny melanóm, sa radí chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni poškodená časť tkaniva. Nasleduje rádioterapia, chemoterapia a ďalšia liečba. Najefektívnejším spôsobom, ako bojovať s rakovinou kože však ostáva prevencia.
Prevencia rakoviny kože
Štatistiky sú neúprosné – až 90 % prípadov výskytu malígneho melanómu sa dá predísť. Stačí zodpovedný prístup – každoročná preventívna prehliadka a kontrola znamienok.
Rovnako tak nezabúdajme na spoľahlivú ochranu pri vystavovaní sa slnečným lúčom, a to nielen počas cieleného opaľovania. Pomôže pokrývka hlavy, ako aj ochrana iných miest na tele, ktoré sú náchylné na spálenie (ramená, plecia, chrbát). O tom, že je dobré vyhnúť sa priamemu poludňajšiemu slnku (aspoň od 11. do 14. hodiny), snáď ani netreba hovoriť. A nezabúdajme na používanie kvalitných prípravkov s ochranným faktorom SPF 30 a viac a s UVA a UVB ochranou.