Tento rok si väčšina z nás konečne užije letné prázdniny bez väčších obmedzení. Takmer ako spred pandemických čias. Avšak obozretnosť je stále namieste, najmä preto, že vírus SARS-CoV-2 známy ako COVID-19 nezmizol a cirkuluje aj počas letných mesiacov.
Čo všetko je vzhľadom na koronavírus nutné zvážiť pred odchodom na dovolenku a aké opatrenia platia v tej-ktorej krajine?
Odporúčania, ako sa chrániť pred covidom na dovolenke
Najdôležitejšie je zistiť, aká je aktuálna pandemická situácia v krajine, do ktorej sa chystáte vycestovať. Aké opatrenia tam platia, aké formuláre máte pred vstupom do danej krajiny vyplniť a či budú od vás požadovať potvrdenie o absolvovaní testu, respektíve zaočkovaní proti covidu.
V zásade stále platí, že je bezpečné správať sa zodpovedne a dodržiavať bežné preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.
Základné opatrenia proti šíreniu koronavírusu aj v zahraničí
- Dodržiavajte fyzický odstup – vzdialenosť od ostatných minimálne jeden meter.
- Dajte si rúško, prípadne respirátor všade, kde nie je možné dodržať štandardný fyzický odstup od ostatných ľudí (najmä v dopravných prostriedkoch a v interiéroch, kde je viac ľudí).
- Dôsledná hygiena rúk.
- V prípade možných príznakov koronavírusu, alebo ak ste boli v kontakte s nakazenou osobou, zodpovedne zvážte vycestovanie na dovolenku.
Dovolenková lekárnička nielen proti covidu
Čo všetko je vhodné zbaliť do batožiny pred cestou? Okrem dokladov a peňazí by rozhodne nemali chýbať lieky. Jednak všetky medikamenty, ktoré bežne užívate, ale aj lieky proti horúčke, bolesti hlavy a kvapky do nosa a uší. Nezabudnite ani na lieky proti hnačke, najmä ak cestujete do exotickejších krajín a lieky na nevoľnosť či proti zápche.
V zahraničí sa môžu zísť aj repelenty, antialergické masti, dezinfekcia a obväzy a náplasti.
Obsah cestovateľskej lekárničky sa vždy odvíja od krajiny, kam cestujete, závisí tiež od dĺžky pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Majte na pamäti, že lekárnička musí byť skladovaná v suchu, chlade a tme, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.
Ak na dovolenku letíte, dajte si pozor na objemy sirupov a kvapiek. V prípade, že si ich balíte do príručnej batožiny, by mohol nastať problém pri prekročení povolených objemov prepravovaných tekutín a liečivá by vám po letiskovej kontrole nebolo dovolené vziať so sebou. Všetky lieky musia byť umiestnené v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku.
Výrazný nárast nakazených koronavírusom – čo robiť?
Ako sa správať v prípade, ak ste úspešne docestovali, vzali si potrebné lieky a zrazu ste zistili, že vo vašej dovolenkovej destinácií hlásia výrazný nárast nakazených koronavírusom? Okrem základnej ochrany, ako je nasadenie rúška/respirátoru, dodržiavanie rozostupov a prísnej hygieny rúk, je dobré prijímať dostatok vitamínov a neprepadnúť panike. Môžete sa informovať o možnostiach, ako máte ďalej postupovať, respektíve aké opatrenia boli prijaté vaším ubytovacím zariadením či mestom, v ktorom dovolenkujete.
V zásade je len na vás, do akej miery sa v rámci preventívnej ochrany svojho zdravia izolujete, respektíve sa budete vyhýbať hromadným akciám a všetkým miestam, kde nie je možné dodržiavať odstupy od ľudí.
Prajeme vám, aby ste si dovolenku užili najviac, ako sa bude dať a vrátili sa z nej zdraví.