Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe a výnimkou nie je ani Slovensko. Výskyt tohto ochorenia prudko stúpa s rastúcim vekom, ale objavuje sa v každej vekovej skupine.
Prečo nám srdce tak často zlyháva? A aké sú najčastejšie príčiny a príznaky, akými sa toto ochorenie prejavuje?
Týždeň povedomia o zlyhaní srdca je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Dozvieme sa viac o tomto životne dôležitom orgáne a pripomenieme si, aký je pre ľudský organizmus nezastupiteľný. A tiež o možnostiach, ako sa vyhnúť zlyhaniu srdca.
Srdcové zlyhanie
Srdce je sval, ktorý pumpuje krv do celého tela. V prípade, že srdce správne nefunguje, je za tým poškodenie srdcového svalu. Zväčša je dôvodom jeho nedostatočné krvné zásobovanie. Zlyhanie srdca úzko súvisí so zadržiavaním krvi v orgánoch.
Najčastejšie príčiny zlyhávania srdca
- vrodené ochorenie srdca
- vysoký krvný tlak
- poškodenie srdcových chlopní
- infarkt
- alkohol a drogy
- chemoterapia
Príznaky srdcového zlyhania
V rámci týždňa povedomia o srdcových chybách a chorobách je nutné vysvetliť, že srdcové zlyhávanie je chronické ochorenie. Napriek tomu je možné naučiť sa s ním žiť. Najdôležitejšie je správne a včas rozoznať jeho príznaky:
- Pulz – dochádza k zrýchleniu tepu v dôsledku zníženej schopnosti srdca pumpovať krv do celého organizmu.
- Dýchavičnosť – človek sa pri bežných činnostiach, dokonca aj v ľahu, rýchlejšie zadýcha. Je to spôsobené hromadením telesnej tekutiny v pľúcach.
- Veľká únava – nedostatok okysličenej krvi v krvnom obehu spôsobuje zvýšenú únavu prakticky pri všetkom, čo cez deň robíme.
- Priberanie – hromadenie tekutiny v tele zapríčiňuje aj náhle a pomerne rýchle priberanie.
- Opuchnuté nohy a vyduté brucho – nahromadená voda v nohách, členkoch či v brušnej dutine je príčinou opuchnutia a vydutia.
- Nočné močenie – prekrvenie obličiek je dôvodom, prečo počas noci častejšie močíme.
Diagnóza a liečba srdcového zlyhania
Zabudnite na diagnostiku na základe internetových rád, samoštúdia a vašich pocitov. Ak máte vážne podozrenie na choroby srdca či jeho zlyhávanie, je nevyhnutná návšteva špecialistu. Len skúsený lekár dokáže správne odhaliť, o čo presne ide, v akom štádiu je ochorenie a odhadnúť prognózy vývoja choroby. Následne, na základe svojich odborných zistení, vám určí účinnú liečbu.