Problémy s upchatým nosom sú v jesennom sychravom počasí častým problémom. Trápia mnohé deti, ale aj dospelých. Ako sa s nimi vysporiadať a správne odhaliť príčinu upchatia nosa?
Prinášame vám niekoľko overených tipov a rád na upchatý nos, ktoré spoľahlivo fungujú.
Trápenie s upchatým nosom
Nepríjemný pocit upchatého nosa pozná asi každý. Zvyčajne sa spája s chorobou, ale dôvodom upchatia nosa môže byť aj alergia, nosové polypy a iné ťažkosti. Tak či onak, najčastejším a najdostupnejším riešením sú nosové kvapky, ktoré prinášajú rýchlu úľavu, ale nie vždy efektívnu pomoc a neraz sú príčinou ďalších zdravotných komplikácií. Časté a nevhodné používanie nosových kvapiek môže viesť k nadmernému vysušovaniu nosovej sliznice a k závislosti na nosových kvapkách, preto sa neodporúča ich dlhodobé užívanie.
Ako teda správne zareagovať na upchatý nos a zbaviť sa ho bez nepríjemných vedľajších následkov? Jediným rozumným riešením je odhaliť príčinu upchatého nosa a nasadiť správnu liečbu.
Hlavné príčiny upchatého nosa – nádcha a prechladnutie
Najmä v jesennom a zimnom období nás trápi nádcha a prechladnutie, ktorých neodmysliteľným sprievodným javom je aj upchatý nos. Dôvodom je opuch nosovej sliznice, ktorý vyvoláva prebiehajúci zápal. V prípade nádchy je riešením na uvoľnenie nosa použitie kvapiek a sprejov do nosa, ktoré dokážu účinne pomôcť a zmenšiť opuch sliznice. Pozor ale na dávkovanie a dobu užívania nosových prípravkov.
Opatrne s nosovými kvapkami
Odborníci varujú pred dlhodobým používaním nosových kvapiek. Často je to totiž príčinou iných závažných problémov, neraz vedúcich až k závislosti na kvapkách. Sliznica sa pri dennodennom užívaní nosových kvapiek zdurí stále za kratší čas, čo nás vedie k ich častejšej aplikácii, lebo len to nám aspoň na krátky čas uľaví od upchatého nosa. Platí, že bezpečná doba užívania kvapiek do nosa je od 5 do 7 dní. Výnimkou sú kvapky a spreje s obsahom morskej soli, ktoré sú vhodné na každodennú starostlivosť o nos a pri ich používaní nehrozia vedľajšie účinky.
Overené rady, ako na upchatý nos
V prípade, že je dôvodom upchatia nosa bežný problém, akým je sezónna nádcha, neraz pomôžu aj procedúry a recepty našich starých mám preverené rokmi a skúsenosťami. Čo všetko na upchatý nos zaberá?
- Dostatok vhodných tekutín je základ. Najlepšie je piť bylinkové čaje – napr. rumančekový. Rumanček má protizápalové účinky a pridaním medu sa jeho sila ešte zvýši. Je výborný aj na inhalovanie.
- Klasikou je slepačí či kurací vývar. Tento „všeliek“ však účinkuje len vtedy, ak je primerane silný. Rozhodne platí, že čím dlhšie sa vývar varí, tým lepšie zaberie.
- Na upchatie nosa zaberá aj eukalyptový olej. Stačí ho nakvapkať do teplého kúpeľa alebo aromalampy a uvoľnenie sa zaručene dostaví.
- Silu chrenu nepodceňujte! Iba ho nastrúhate, zmiešate s citrónom a medom a užívate aspoň trikrát denne.
- Šalvia lekárska robí s upchatým nosom doslova zázraky, a to vďaka silnému antibakteriálnemu efektu. Účinkuje vo forme odvaru, ktorý môžeme piť, prípadne si ním pravidelne vytierame nos.
:DXD Super rady
Žee vynikajúce