Aj keď nastala jeseň, veľa z nás chce vymeniť chladné počasie za slnečné lúče v exotike. Pobyt na slnku má svoje výhody. Zlepšuje náladu, znižuje krvný tlak a tiež súvisí s tvorbou vitamínu D, ktorý je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Čoraz intenzívnejšie sa však spomínajú aj negatíva opaľovania, ktoré nemožno ignorovať.
Dá sa teda ešte opaľovanie považovať za prínosné?
Je zdravé opaľovanie mýtus?
Úprimne si povedzme, že zdravé opaľovanie neexistuje. Na jednej strane sú nepopierateľné benefity, ktoré získavame zo slnka, na strane druhej straší hrozba rakoviny, ktorú neprimerané a nechránené vystavovanie sa slnečnému žiareniu vyvoláva.
Vitamín D, ktorý je kľúčový pre zdravie kostí a svalov, znižuje krvný tlak a významným spôsobom pôsobí na náladu väčšiny z nás, bez pochýb potrebujeme a jedným z účinných spôsobov, ako ho získať, je práve slnko. Ale silné slnečné lúče stoja aj za vznikom 99 % nemelanómovej rakoviny kože, pričom v Austrálii to tvorí až 80 % všetkých rakovinových ochorení každoročne.
Platí staré známe, že dobrého veľa škodí, aj slnka. Opaľovať sa je treba s rozumom a primerane chránení, iba tak si neprivodíme nepríjemné spálenie, pľuzgiere, fľaky, ale aj omnoho vážnejšie zdravotné ťažkosti.
Opaľovaním k predčasnému starnutiu pokožky
Neprimerané opaľovanie bez dostatočnej ochrany významne prispieva k zhrubnutiu pokožky a tzv. kožovitému vzhľadu, ako aj k vzniku hlbokých vrások, tmavých fľakov, pľuzgierov, pigmentovým škvrnám a žltkastému tónu kože. Predčasne zostarnutá pokožka je nielenže neatraktívna, ale má tiež vyšší sklon k poraneniam a poškodeniu kapilár.
Zdravo opálená pokožka
Faktom ostáva, že opaľovanie tak milujeme, pretože dohneda opálená pokožka pôsobí zdravšie a atraktívnejšie. Dôležité však je, aby sme pri slnení nezabúdali na ochranu pred nebezpečnými UV lúčmi. Bez ohľadu na typ pokožky, vždy siahnite po prípravkoch s SPF faktorom, ktorý chráni pokožku pred spálením, starnutím a pred rizikom vzniku rakoviny kože. Práve tento faktor zabraňuje, aby ultrafialové žiarenie prenikalo hlboko do kože. Na trhu sú produkty, ktoré majú SPF faktor 10, 15, 20, 25, 30 a 50+. Platí, že čím vyšší faktor, tým vyššia ochrana. Pri výbere ochranného prostriedku na opaľovanie zohľadnite okrem typu pokožky aj váš vek, čas, ktorý plánujete stráviť na slnku, miesto, kde sa budete opaľovať a tiež to, či sa idete opaľovať prvýkrát.
Zásady opaľovania
Základné pravidlo opaľovania znie, že na slnku by sme nemali stráviť celý deň. Nie je to len prevencia proti spáleniu, ale tiež tým pokožku pripravíme na postupné, zdravie čo najmenej zaťažujúce a trvácnejšie opálenie. Telo si na slnečné lúče potrebuje zvyknúť. Veľa sa hovorí aj o hodinách počas dňa, kedy je slnko najvyššie, a teda páli najsilnejšie, a to medzi 11. až 15. hodinou. Vtedy by sme mali pre vlastné bezpečie uprednostniť pobyt v tieni.
Nezabudnite nanášať pravidelne dostatočné množstvo ochranného krému, to znamená minimálne dvadsať minút predtým, než sa vystavíte priamemu slnku. Natierajte zakaždým, ako vyjdete z bazéna, pretože účinky vodeodolného krému pobytom v bazéne či mori slabnú, ochrana môže klesnúť až o 50 %. Pozor na staršie prípravky na opaľovanie a rozhodne si vždy pozrite dátum expirácie. Otvorené produkty už totiž nemusia byť stopercentne účinné.
Zásady bezpečného opaľovania obnášajú aj ochranu očí kvalitnými slnečnými okuliarmi, pitie dostatočného množstva vhodných tekutín a pokrývku hlavy.