Zdravotná starostlivosť nie je pre každého rovnaká. Líši sa nielen naprieč kontinentmi, ale aj v susediacich krajinách. Ako k nej pristupujú menej rozvinuté krajiny, najmä v Afrike a v Ázii? A čo ľudia žijúci v Amerike, ktorí si musia platiť zdravotné poistenie?
Svetový deň zdravia
Svetová zdravotnícka organizácia označila 7. apríl za Svetový deň zdravia. Je to dôležité aj preto, aby sme si každoročne pripomínali, že adekvátna zdravotná starostlivosť nie je ani v súčasnosti pre každého samozrejmosťou a to, čo my na Slovensku považujeme za základné ošetrenie, je inde vo svete veľkým nadštandardom. Obzvlášť v krajinách tretieho sveta pretrvávajú nedostatky v zdravotníctve, avšak s problémami sa boria aj v Spojených štátoch amerických a inde vo svete.
Základné zdravotné služby a ich dostupnosť
Základné zdravotné služby by mali byť prístupné pre každého a nemali by závisieť od príjmov. Napriek tomu sú zásadné ciele v rámci zlepšenia zdravotnej starostlivosti v chudobných častiach Afriky a Ázie, a to zníženie detskej úmrtnosti, dôraz na zdravie matiek a zastavenie epidémií HIV/AIDS, malárie a tuberkulózy, stále v nedohľadne. Snahou je predovšetkým znižovať počet úmrtí, ktorým sa dá za pomoci kvalitnej preventívnej zdravotnej starostlivosti predísť – najmä očkovaním. Účinne bojovať sa dá aj proti cukrovke a rakovine, dôležité je poskytovanie základnej starostlivosti pre všetkých. Na zabezpečenie zdravotníckeho personálu a vybavenia, ako aj dobudovanie infraštruktúry v zaostalejších regiónoch je však nevyhnutná politická vôľa a investície, ktoré sú často hlavným problémom.
Zdravotná starostlivosť na svete
Pravidelne vychádzajú štúdie o tom, kde je zdravotná starostlivosť najlepšia a kde naopak chýba aj základné vybavenie. V desiatke krajín s najlepšou zdravotnou starostlivosťou sa nachádzajú škandinávske krajiny, Holandsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Taliansko a Austrália. Najnižšia úroveň zdravotnej starostlivosti je v mnohých afrických štátoch – na čele rebríčka je Burundi, Pobrežie Slonoviny, Južný Sudán, Guinea, Somálsko, Čad a Stredoafrická republika. Zdravotníctvo je nedostačujúce aj v Afganistane.
Slovensko sa v medzinárodnom hodnotení zdravotnej starostlivosti každoročne ocitá medzi 30. a 40. miestom, podobne ako Poľsko a Maďarsko. Lepšie je na tom Česká republika, tá je v prvej tridsiatke a Rakúsko sa pohybuje okolo 10. priečky.
Zdravotníctvo v Amerike
Spojené štáty americké majú veľmi špecifické postavenie, čo sa starostlivosti o zdravie týka. Ich zdravotníctvo rozhodne nie je „zadarmo“ a bez dobrého zdravotného poistenia je Američan doslova stratený. Zdravotná starostlivosť v USA je v porovnaní s ostatnými štátmi najdrahšia na svete. Dôvodom je absencia univerzálneho zdravotného systému a enormné ceny liekov.
V praxi to znamená, že štát tu nezabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre všetkých, ako sme na to zvyknutí na Slovensku. Americký trh bez štátnej poisťovne, za to s množstvom súkromných poisťovní, ponúka štyri spôsoby zdravotného poistenia – zamestnanecké poistenie, individuálne poistenie, Medicaid – program pre sociálne slabších a Medicare – vládny program pre všetkých ľudí nad 65 rokov a zdravotne znevýhodnených občanov.
Takmer polovica obyvateľstva Spojených štátov je poistená prostredníctvom svojho zamestnávateľa, pretože je to najvýhodnejšie. Smutnou realitou severnej Ameriky je, že až 10 % ľudí nemá žiadne poistenie, čo im prakticky znemožňuje prístup k základnej zdravotnej starostlivosti.