Samovraždy každodenne pribúdajú aj u nás. Čím je to, že si čoraz viac ľudí v rôznom veku chce siahnuť na život a mnohým sa to aj podarí? Aké sú príčiny ich „túžby“ ukončiť svoj život? Sú za tým depresie, problémy v rodine či iné zdravotné ťažkosti?
Čo pomáha ako prevencia pred samovraždou a ako by sme mali komunikovať s ľuďmi, ktorí majú takéto myšlienky?
Samovraždy na Slovensku
Štatistiky sú neúprosné. Samovraždy sú súčasťou našich životov a nedá sa pred tým, že ich každoročne pribúda, zatvárať oči. Uplynulý rok po tomto úniku siahlo omnoho viac mužov než žien, pričom pokus o samovraždu sa týka aj čoraz viac aj mladistvých.
Tretina zo všetkých ľudí, ktorí si siahli na život, sa k tomu odhodlala pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok.
Presné údaje o samovraždách a samovražedných pokusoch na Slovensku každoročne zverejňuje web Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Kto najčastejšie siaha po samovražde?
Ako vyplýva z údajov NCZI, najviac samovrážd v minulom roku spáchali muži vo veku od 40 do 59 rokov a ženy po 40. a 70. roku života. U mužov sa najviac samovrážd uskutočnilo počas júna a u žien v júli.
Pokiaľ ide o „neúspešné“ pokusy, podľa štatistík sa v posledných rokoch o samovraždu pokúša viac chlapov ako žien a dievčat, pričom najčastejšie ide o mladých mužov vo veku od 20 do 29 rokov a ženy vo vekovej kategórii od 15 do 19 rokov. Smutným zistením posledných rokov je, že pribúda detí do 14 rokov, ktoré sa tiež skúšajú zabiť.
Svetový deň prevencie samovrážd
Z dôvodu, že rastúcu tendenciu pokusov o samovraždy nemožno ignorovať, je nevyhnutné o tomto probléme hovoriť. Je dôležité pýtať sa, prečo k tomu dochádza aj u čoraz mladších ľudí, čo je príčinou týchto myšlienok a čo je účinnou prevenciou a riešením.
Ako teda predísť samovraždám? Aj tak, že si vždy 10. septembra pripomenieme, že všetko sa dá riešiť a existuje nádej. Kľúčom k tomu, aby tomu uverili aj ľudia v hlbokej apatii a osoby s úzkostnými stavmi a inými psychickými poruchami, je podpora z najbližšieho okolia, ako aj možnosť obrátiť sa na adresnú pomoc zvonku.
Pravdou je, že my všetci, naša schopnosť a ochota načúvať, všímať si a pomáhať je skutočným a často jediným ozajstným riešením pre ľudí, ktorým sa z rozličných dôvodov už nechce žiť. Naša podpora a zdieľanie ich príbehu dodávajú odvahu nielen im, ale aj ďalším ľuďom s podobnými ťažkosťami, ktorí vďaka tomu zistia, že v tom nie sú sami a nemusia sa hanbiť za svoj strach, nešťastie a smútok.
Prípadne je možnosť obrátiť sa – anonymne na bezplatných linkách a internete, na odborníkov z krízových centier, ktorí vedia častokrát účinne a včas zasiahnuť a zabrániť najhoršiemu. Naviac ponúkajú aj pomoc pre rodičov detí ohrozených samovraždou či rodičov, ktorých deti samovraždu spáchali.