Úloha imunitného systému je jasná – chrániť organizmus pred nebezpečnými vonkajšími vplyvmi. Ak táto ochrana zlyháva a telo začne produkovať protilátky, ktoré negatívne vplývajú na vlastné zdravé bunky, hovoríme o autoimunitnom ochorení. Aké autoimunitné choroby poznáme, aké sú ich prejavy a dá sa s nimi plnohodnotne žiť?
Aké autoimunitné ochorenia poznáme?
Počet ľudí, ktorí trpia nejakou formou autoimunitnej choroby, neustále narastá. K najrozšírenejším ochoreniam tohto typu patrí psoriáza, lupus, celiakia, skleróza multiplex, reumatoidná artritída, diabetes – cukrovka 1. typu alebo reuma. Všetky autoimunitné choroby spája, že sa nedajú vyliečiť. Dostupné lieky iba potláčajú ich príznaky a prejavy a spomaľujú priebeh ochorenia. Autoimunitné druhy ochorení sú často spôsobené dedičnosťou v kombinácii s nevhodným životným štýlom.
Psoriáza
Psoriáza sa prejavuje červenými zapálenými kožnými výrastkami, ktoré sú pokryté šupinami. Často je sprevádzaná nepríjemným svrbením a bolesťami. Postihuje najmä kolená, lakte, pokožku hlavy a spodnú časť chrbta. Za prepuknutím psoriázy je najčastejšie genetika, ale vplyv na jej rozsah má aj stres, zranenie kože, infekcia alebo lieky, ktoré môžu vyvolať alebo zhoršiť príznaky ochorenia. Dostupná je liečba formou krémov a mastí, vážnejšie prípady choroby je možné tlmiť svetelnou terapiou, ktorá spomalí rast buniek, prípadne biologickou injekčnou liečbou.
Lupus
Autoimunitné ochorenie zvané lupus postihuje pokožku, kĺby, krvné cievy aj vnútorné orgány, čo v tele spôsobuje zápal. Najčastejšie trápi ženy v plodnom veku a prejavuje sa vyrážkami v tvare motýľa, ktoré sa objavujú na tvári. Pre lopus je typická zvýšená únava, bolesti a opuchy kĺbov, vypadávanie vlasov, vredy v ústach a horúčka. Za vznik lopusu môže pravdepodobne dedičnosť, ale aj hormonálne faktory, veľký stres, infekcie, vystavenie ultrafialovému žiareniu a užívanie niektorých liekov. Liečba lupusu zatiaľ nie je dostupná, možné je len zmierňovať bolesti a zápal protizápalovými liekmi.
Celiakia
Celiakia je prehnaná reakcia imunitného systému v tenkom čreve po konzumácii lepku (bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách). Celiakia sa zvykne prejavovať nadúvaním, vracaním, hnačkou alebo zápchou. Liečbou celiakie je dodržiavanie bezlepkovej diéty.
Skleróza multiplex
Skleróza multiplex (inak aj roztrúsená skleróza) sa prejavuje narušenou komunikáciou medzi mozgom a ďalšími časťami tela. K bežným príznakom patrí únava, svalová slabosť, necitlivosť a brnenie v končatinách. V pokročilom štádiu choroby sa pridávajú problémy s chôdzou a zrakom, trávením aj vylučovaním. Sklerózu multiplex nie je možné vyliečiť, dajú sa iba potlačiť príznaky ochorenia.
Reumatoidná artritída
Pri reume imunitný systém napadne a občas aj deformuje kĺby. Výsledkom sú bolesti, opuch, stuhnutosť a strata citu v prstoch a nohách. Príčiny prepuknutia reumy nie sú úplne objasnené, predpokladá sa, že ju spôsobujú gény, hormóny a nezdravý životný štýl. Vyliečiť sa nedá, avšak nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidy, antireumatické liečivá a biologické lieky sú schopné spomaliť alebo zastaviť poškodenie kĺbov a zmierniť bolestivé prejavy reumatoidnej artritídy.
Diabetes 1. typu
Ľudia trpiaci diabetom 1. typu majú imunitným systémom napadnuté bunky, ktoré produkujú inzulín v pankrease. Ide o hormón, ktorý pomáha krvnému cukru dostať sa do buniek. Keď ho má telo nedostatok, stráca energiu a hladina cukru v krvi narastá. Zväčša ide o dedičné ochorenie, ale vplýva naň aj prostredie a spôsob stravovania. Príznakom cukrovky typu 1 je výrazný smäd, pocity hladu, nutkanie na časté močenie, únava, strata hmotnosti, pomalé hojenie rán, mravčenie v rukách a nohách aj rozmazané videnie. Liečba diabetu tohto typu má za cieľ udržať normálnu hladinu cukru v krvi formou upravenej stravy, cvičenia, monitorovania a liekov s inzulínom.