Kým v minulosti museli diabetici dodržiavať prísnu diétu, dnes ponúka diétne stravovanie viac možností. Aké sú hlavné zásady stravovania pre diabetikov?
Správne stravovanie pri cukrovke
Ak máte cukrovku, dodržiavanie vhodnej stravy je základným pilierom prevencie a liečby tohto ochorenia. Je nutné upraviť stravovacie návyky a nevyhnutnosťou je správne zložený jedálniček. Inak hrozia zdravotné komplikácie, hypoglykémia a celkové zhoršenie stavu.
Strava diabetika však nie je žiadna radikálna diéta, ide o systém racionálneho zdravého stravovania, ktorý sa od štandardného jedálnička líši tým, že diabetik musí zvažovať, koľko má v jednej porcii sacharidových jednotiek.
Strava pre diabetikov
Diabetici sa učia počítať sacharidové jednotky (SJ), ktoré im poskytujú pomerne veľkú voľnosť vo výbere jedál. Vďaka tomu vedia, čo a v akom množstve si môžu naložiť na tanier. Rozpoznajú, či ide o primeranú porciu mäsa, príloh a šalátu. A ak majú dobrú glykémiu, môžu si dokonca dopriať aj sladký dezert. Podstatné sú hodnoty namerané glukomerom, ktoré je potrebné sledovať a vďaka ktorým prispôsobujete stravu práve aktuálnemu stavu.
Čo je glukomer?
Je to prístroj, ktorý z krvi poskytuje diabetikovi dôležitú informáciu o tom, akú má aktuálnu hodnotu glykémie. Taktiež dá odpovede na otázky o každej skonzumovanej potravine. Ak máte vysokú hladinu krvného cukru, možno je za tým nesprávna dávka inzulínu, prípadne ste sa menej hýbali a viac zjedli alebo ste si zabudli rátať SJ – sacharidové jednotky v strave. Pre lepšiu orientáciu je dobré viesť si tabuľku vlastných nameraných glykémií.
Sacharidové jednotky (SJ)
Sledovanie sacharidových jednotiek je pre ľudí s cukrovkou kľúčové. 1 SJ je 165 kJ, čo je 40 kalórií energie a 10 gramov sacharidov. Jedna sacharidová jednotka zodpovedá asi 10 gramom sacharidov. 1 SJ zvýši glykémiu zhruba o 2 mmol/l.
Základné zásady stravovania pre cukrovkárov
- Konzumácia vhodnej stravy s primeranou energetickou hodnotou.
- Pravidelné stravovanie.
- Jedzte pomaly a v primeranom porciách. Po dojedení by ste mali mať pocit sýtosti, nie prejedenia.
- Stravovací režim je potrebné prispôsobiť inzulínovému režimu.
- Rozpoznávať sacharidové potraviny a počítať SJ v strave.
- Vyberajte si kvalitné potraviny s nízkym obsahom cholesterolu.
- Pravidelná konzumácia zeleniny, ovocia a celozrnných potravín – obsahujú vlákninu, minerálne látky a vitamíny a telo zasýtia na dlhší čas.
- Obmedziť príjem mäsa, mäsových výrobkov a bielkovinových potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu.
- Veľa nesoliť – soľ zadržiava vodu v tele.
- Dostatočný pitný režim.
- Zvýšiť energetický výdaj primeraným pohybom.