Potravinové intolerancie môžu byť nepríjemné a dokonca aj nebezpečné, ak nie sú včas diagnostikované a správne liečené. V tomto článku sa dozviete o najčastejších potravinových intoleranciách, ako ich rozpoznať a čo urobiť, aby sa im predišlo.
Čo je to potravinová intolerancia?
Potravinová intolerancia je spôsob reakcie organizmu na konzumáciu určitej potraviny. Ide o enzymatickú poruchu, nakoľko intolerancia lepku a laktózy býva zapríčinená nedostatkom enzýmov, ktoré v našom tele spracúvajú jednotlivé zložky potravy. Najčastejšie ju sprevádzajú tráviace ťažkosti, avšak veľakrát je dlho bezpríznaková.
Za najrozšírenejšie potravinové alergény spôsobujúce potravinové intolerancie považujeme kravské mlieko, orechy, obilniny s obsahom lepku, orechy, vajcia, sóju, morské plody a ryby.
Najrozšírenejšie druhy potravinovej intolerancie
Laktózová intolerancia
Laktózová intolerancia je neznášanlivosť mliečneho cukru (laktózy). Príčinou je chýbajúci enzým (laktáza), ktorý je potrebný na trávenie mlieka a mliečnych produktov.
Histamínová intolerancia
Pri histamínovej intolerancii dochádza k hromadeniu histamínu v organizme, pretože enzým (diaminooxidáza – DAO) nie je dostatočne aktívny.
Neceliakálna gluténová senzitivita
Neceliakálna gluténová senzitivita je intolerancia na lepok. Senzitivita je podobná celiakii, čo je alergia na lepok, ale s tým rozdielom, že lepok v tele nespôsobuje zápal a trvalé poškodenie žalúdka, čriev a ďalších orgánov, kým celiakia áno. Pomáha bezlepková diéta, počas ktorej sa zvyknú príznaky zmierniť, často až celkom vymiznú.
Fruktózová intolerancia
Fruktózová intolerancia je dedičná porucha, pričom hlavným problémom je fruktóza, teda cukor, ktorý prijímame najmä z ovocia, ale vzniká aj pri trávení sacharózy (stolový cukor). V danom prípade pomáha diéta, pri ktorej sa z jedálnička vylúčia potraviny s obsahom fruktózy, sacharózy, ale aj sorbitol.
Prejavy potravinovej intolerancie
- Bolesti brucha a nadúvanie,
- podráždený žalúdok,
- zápcha alebo hnačka,
- chudnutie bez zjavnej príčiny,
- častébolesti hlavy,
- spomalený rast,
- kožné problémy – akné, svrbenie (pri histamínovej intolerancii).
Test potravinovej intolerancie
Ak vás trápia niektoré z uvedených prejavov potravinovej intolerancie a váš zdravotný stav sa neustále zhoršuje, je nutné riešiť tento problém s odborníkom. Samozrejme, aj doma sa môžete pokúsiť odsledovať, po akom jedle vám býva zle a skúsiť ho zo stravy na nejaký čas vylúčiť, avšak najspoľahlivejším spôsobom, ako zistiť, či trpíte niektorou z intolerancií na potraviny, je test potravinovej intolerancie. Testuje sa pri ňom intolerancia na ovocie, zeleninu, vajcia, mlieko, obilniny, strukoviny, orechy, rôzne druhy mäsa a iné potraviny formou kvantitatívneho enzymatického stanovenia špecifických IgG protilátok. Na základe výsledkov testu sa následne nastaví vhodná diéta, pri ktorej dodržiavaní sa váš zdravotný stav postupne upraví.