Ak máte na očnom viečku hrčku, prípadne vám opuchlo celé viečko a trápi vás bolesť a pálenie, neprepadajte panike. Možno je za tým infekcia, ktorá spôsobuje jačmeň na oku. Ide o nebezpečné ochorenie, alebo sa ho zbavíte poľahky aj bez lekárskej pomoci?
Prejavy infekcie oka
Jačmeň na oku (hordeolum) je bežné infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje premnoženie baktérií, konkrétne stafylokokov. Ide o zápal mazovej žľazy, často spôsobený bakteriálnou infekciou. Prejavuje sa vznikom bolestivej hrčky na očnom viečku, respektíve vo vnútri viečka. Pripomína vyrážku – koža je opuchnutá, začervenaná a v ložisku sa môže hromadiť hnis. Jačmeň môže byť príčinou zhoršeného videnia aj nadmerného slzenia očí.
Jačmeň na očiach sa prejaví pomerne rýchlo – v priebehu jedného až dvoch dní pocíti infikovaný človek nepríjemné pálenie a svrbenie v okolí očí a následne dané miesto opuchne. Sprievodným prejavom jačmeňa je hnisanie žľazy a zhoršenie zápalu. Najneskôr do dvoch týždňov by mal jačmeň sám prasknúť a vypustiť hnis, čo podporuje hojenie rany a dopomôže k liečbe zápalu.
Najčastejšie príznaky jačmeňa
- Svrbenie v okolí očí,
- začervenaná bolestivá hrčka na okraji oka,
- nepríjemný pocit, že v oku niečo máte,
- citlivosť na svetlo,
- slzenie,
- opuch očného viečka,
- problémy s otvorením zapáleného oka.
Príčiny vzniku jačmeňa
- Nedostatočná hygiena – infekciu oka môžu mať na svedomí špinavé ruky. Obzvlášť rizikové je prechladnutie alebo alergia, kedy si oči často šúchame – často aj neumytými rukami. Ohrození sú aj nositelia kontaktných šošoviek, ak nedbajú na zvýšenú hygienu rúk.
- Mechanické poškodenie oka – zápal sa často vytvorí v dôsledku mechanického poranenia oka (pri úraze, alebo nečistotou – piliny, prach a iné).
- Pracovné prostredie – očiam škodí aj dlhá práca pri počítači, klimatizované priestory, prašné prostredie aj dym).
- Očné vady – krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, ktoré sú dlhodobo unavené a preťažené v dôsledku nenosenia okuliarov a šošoviek vedie tiež k zvýšenému riziku vzniku jačmeňa na oku, ako aj ďalším očným ťažkostiam.
- Oslabená imunita, cukrovka či rosacea môžu viesť k častejšiemu dráždeniu očí, a teda aj k jačmeňu na oku.
- Dekoratívna kozmetika po záruke dráždi oči a pôsobí nepriaznivo na zdravie očných viečok a mihalníc.
- Zlé odlíčenie očného make-upu môže zapríčiniť upchatie žliaz a vytvorenie zápalu oka.
Liečba jačmeňa na oku
Zbaviť sa jačmeňa na oku nie je náročné. Zväčša sa ho zbavíte behom týždňa, maximálne do dvoch, a to bez nutnosti návštevy očného lekára. Overenou domácou liečbou sú teplé obklady. Stačí namočiť čistú bavlnenú vreckovku do teplého rumančekového odvaru a opakovane prikladať na postihnuté miesto. Pozitívne účinky má tiež bórová voda, aloe vera alebo očianka.
Ak sa jačmeňa do dvoch týždňov domácou liečbou nezbavíte, navštívte lekára. Mohlo by ísť o závažnejší zdravotný problém, na ktorý je nutné predpísať očné mastičky alebo kvapky s obsahom antibiotík, prípadne v najzávažnejších prípadoch odporučiť chirurgický zákrok.