Popáleniny patria k najbežnejším domácim úrazom. Až 90 % popálenín nie je závažných a zvládnete ich ošetriť aj doma. Mnoho ľudí však neovláda zásady prvej pomoci po popálení.
Ako správne reagovať pri popáleninách? Čo robiť okamžite po popálení a čomu sa vyhnúť, aby sa stav neskomplikoval? Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc? Poskytneme vám rady na zmiernenie bolesti a podporu hojenia.
Čo je popálenina?
Popálenina je poškodenie kože a tkanív. Rozsah popáleniny je daný hĺbkou a závažnosťou poškodenia pokožky.Rozlišujeme viacero druhov popálením, a to z hľadiska ich príčiny:
- Tepelné popáleniny sú najrozšírenejšie. Vznikajú ako dôsledok kontaktu kože s horúcimi predmetmi, tekutinami a parou.
- Chemické popáleniny sú následkom stretnutia pokožky s korozívnymi látkami.
- Elektrické popáleniny vznikajú po zásahu elektrickým prúdom.
- Radiačné popáleniny spôsobuje vystavenie kože silnému zdroju žiarenia (radiácia, slnko).
Stupeň popálenia
- Popáleniny 1. stupňa – postihnutá je len horná vrstva kože – tzv. epidermis. Pokožka je na pohľad začervenaná, na dotyk bolestivá a často aj opuchnutá. Patria tu napríklad popáleniny od slnka.
- Popáleniny 2. stupňa – poškodenie kože je hlbšie, zasiahnuté sú aj ďalšie vrstvy kože – tzv. dermis. Na pokožke sa vytvárajú pľuzgiere, hlboké popáleniny 2. stupňa môžu spôsobiť aj zjazvenie kože.
- Popáleniny 3. až 4. stupňa – narušené sú všetky vrstvy kože, dokonca aj tuková vrstva pod kožou, a poškodené sú tiež nervové zakončenia. Dôsledkom toho je extrémne silná bolesť alebo znecitlivenie. V žilách v oblasti popálenín sa tvoria krvné zrazeniny.
Pomoc pri popáleninách krok za krokom
- Najdôležitejšie je pri popáleninách reagovať rýchlo a postupovať správne krok za krokom.
- Bezodkladne odstráňte zdroj popálenia.
- Ak ide o popáleniny na rukách,zložte z nich všetky šperky a ozdoby.
- Postihnuté miesto chlaďte studenou vodou (nie ľadom) minimálne 10 minút.
- Aplikujte lokálne masti a krémy s hojivým účinkom.
- Popálenú kožu previažte sterilnou gázou.
- Prvou pomocou pri popáleninách sú voľne dostupné lieky (s obsahom paracetamolu a ibuprofenu), ktoré uľavia od bolesti.
- Pri popáleninách 2. a vyššieho stupňa, ako aj pri popáleninách, ktoré pokrývajú rozsiahlejšiu časť pokožky, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc.
Čo na popáleniny?
Liečba popálenín prebieha v závislosti od ich rozsiahlosti. V zásade platí, že na mierne popáleniny od slnka stačia hydratačné prípravky a chladivé liečivé masti, doplnené o lieky na tlmenie bolesti.
Väčšie popáleniny druhého stupňa si už žiadajú odborné lekárske ošetrenie, aby sa predišlo rozšíreniu infekcií a podporilo hojenie kože. Pri najzávažnejších popálenináchsú mnohokrát nutné hospitalizácia a chirurgický zákrok – často aj transplantácia kože a rehabilitácia.