V súčasnom svete plnom dezinformácií, ktoré sa na nás valia z každej strany, je viac ako inokedy dôležité porozumieť vlastnému mozgu. Ako funguje, ako vyhodnocuje informácie a čo stimuluje činnosť mozgu?
Ľudský mozog neustále skúma prostredie a vyhodnocuje potenciálne riziko. Častokrát sa rozhodujeme na základe skúseností z minulosti, či toho, čo sme sa naučili v detstve. Pomáha precvičovanie mozgu, a to v každom veku. Ideálne aj pomocou hlavolamov.
Mozog ako riadiaci orgán tela
Mozog človeka je komplikovaný orgán, ktorý pracuje nepretržite – každú sekundu spracuje toľko informácií, ktoré nevie spracovať ani najvýkonnejší počítač na svete. Je to riadiace centrum nervovej sústavy. Prijíma signály zo zmyslových orgánov a následne posiela informácie do svalov. Má základnú štruktúru ako mozgy ostatných cicavcov, avšak je oveľa väčší k pomeru veľkosti nášho tela. Mozog váži len 2 % hmotnosti tela, ale spotrebuje 20 % všetkej energie a kyslíka.
To, že využívame iba 10 % kapacity mozgu, je mýtus. V skutočnosti používame celú jeho kapacitu, najmä počas spánku, kedy nás nerozptyľujú vonkajšie podnety. Pravdou však je, že náš mozog výrazne filtruje informácie, ktoré si uloží do pamäte – ak by sme si mali pamätať všetko, čo zažijeme a každú informáciu, ktorú zaznamenáme, musel by byť ľudský mozog väčší ako celé telo. Pravdou však je, že s vekom sa mozog zmenšuje.
Prečo sú hlavolamy dobré pre mozog?
Mozog potrebuje tréning, aby ľahšie prijímal nové informácie a nezabúdal tie staré. Každé premýšľanie a čítanie podnecuje tvorbu nových spojení medzi mozgovými bunkami. Je nevyhnutné neustále ho vystavovať novým podnetom a výzvam – jednoducho trénovať mozog pravidelným cvičením. Ako precvičovať mozog a pamäť skutočne efektívne?
Odpoveď je zábavnejšia, ako by ste si možno mysleli. Vedeli ste, že riešenie hlavolamov podnecuje výkon mozgu a udržiava pamäť v kondícii? Hlavolamy sú viac ako jednoduché hádanky. Je to mozgová hra, pri ktorej sa zapája laterálne myslenie. Keďže odpoveď nie je zjavná na prvý a často ani na druhý pohľad, pracuje aj naša kreativita a logika.
Jednoduché hlavolamy na precvičenie mozgu
Precvičte si mozog a pamäť s pomerne ľahkými hlavolamami, ktoré vás dokonale rozptýlia, zabavia a čuduj sa svete, rozhýbu mozog tým správnym smerom:
1. Dvaja chlapci sa narodili jednej a tej istej mame, v ten istý čas, deň aj rok, ale nie sú to dvojčatá. Ako je to možné?
2. V litrovom pohári je voda so štyrmi kockami ľadu. Pohár je naplnený po hranicu 5 dcl. Koľko kociek ľadu sa musí roztopiť, aby sa pohár prelial?
3. Máte pred sebou šesť pohárov v rade vedľa seba. Tri zľava sú plné tekutiny, ďalšie tri sú prázdne. Usporiadajte ich tak, aby sa striedal plný s prázdnym pohárom. Podmienkou je, že môžete pohnúť len s jedným pohárom.
4. Mačke sa narodili tri mačiatka. Dala im mená Micka, Lucka a Packa. Aké je meno mačky.
5. Jedna tehla váži kilo a pol tehly. Koľko má teda kilogramov?
6. Tanier – hrniec – pohár – cedidlo – hrnček – naberačka. Medzi dané slová nepatrí…
Správne odpovede hlavolamov
1. V ten deň sa mame narodilo ešte aspoň jedno dieťa – súrodenec detí, a preto chlapci nemôžu byť dvojičky.
2. Vychádzajúc z Archimedovho zákona je jasné, že nezáleží na tom, koľko a akých veľkých kociek ľadu sa v pohári rozpustí, pohár nikdy nepretečie. Navyše hladina vody sa ani nepohne.
3. Stačí preliať tekutinu z druhého pohára do piateho – pohnete iba jedným pohárom a docielite efekt striedania prázdneho a plného pohára.
4. Na konci vety „Aké je meno mačky“ nie je otáznik, ale bodka. Meno mami troch mačiatok je teda Aké.
5. Váži dva kilogramy.
6. Cedidlo.