Leto je v plnom prúde a s ním aj čas dovoleniek a slnenia. Plánujete opálenie do bronzova a tešíte sa, ako si spoločný čas pri vode užijete s celou rodinkou? Nezabudnite na dobrú ochranu pred slnkom, ktoré je čoraz agresívnejšie a vyberá si to svoju daň v podobe zvýšeného výskytu rakoviny kože, úpalov a ďalších zdravotných komplikácií.
Obzvlášť ohrozené sú deti a ich jemná pokožka. Viete, ako dosiahnuť, aby bol pobyt detí na slnku bezpečný?
Ochrana detí pred slnkom
Ak je vašou jedinou ochranou pred slnkom tieň, kam sa plánujete s deťmi schovať cez obed, je to chabý plán a mali by ste ho ešte prehodnotiť. To znamená zásobiť sa kvalitnými opaľovacími prípravkami s vysokým ochranným faktorom, klobúkmi a celkom sa vyhnúť priamemu slnku počas obedných hodín. Či chceme, alebo nie, slnečné žiarenie predstavuje pre našu kožu veľké riziko, pričom najohrozenejšou skupinou sú deti.
Pamätajte si, že ani v tieni nie ste pred slnkom stopercentne chránení, rovnako tak, keď je pod mrakom. Slnko na nás pôsobí aj pri zamračenej oblohe, preto je nevyhnutné, aby malo dieťa pokrývku hlavy počas celého dňa a tiež priedušné oblečenie, ideálne z bavlny. Čo sa týka opaľovacieho krému, nestačí jedno natretie denne. Obnovujte ho pravidelne, a to bez ohľadu na to, či ste pod slnečníkom, či ukrytí pod stromom.
Slnečné žiarenie a jeho riziká
Poznáme slnečné žiarenie UVA, UVB a UVC typu. Klimatické zmeny a s nimi súvisiace zväčšovanie ozónovej diery majú za následok zvýšené prenikanie nebezpečných lúčov typu UVB do atmosféry, ktoré spôsobujú spálenie pokožky a rakovinu kože. Riziko úpalu a iných komplikácií je najvyššie práve v čase poludnia, kedy je UVB v atmosfére zastúpené v najväčšej miere. Opaľovanie u detí je v týchto hodinách absolútne neprijateľné a pre detský organizmus je veľmi riskantné.
Samozrejme, slnko má svoje pozitíva – za účasti UV žiarenia vzniká v koži vitamín D3, ktorý je potrebný pri metabolizme vápnika. Okrem toho pôsobí slnečné počasie pozitívne na psychiku človeka. Platí, že za určitých okolností a pri dodržiavaní základných zásad je pobyt na slnku osožný aj pre detský organizmus.
Zásady bezpečného pobytu detí na slnku
Čas pobytu na slnku
Ako dlho je vhodné, aby bolo dieťa na slnku? Pobyt najmenších detí na priamom slnku by nemal trvať dlhšie ako 15 minút. Najvhodnejšie je ísť s ním na slnko ráno do 11. hodiny, prípadne poobede po 16. až 17. hodine, kedy je slnko menej agresívne. Nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu v čase od 11. do 15. hodiny!
Vhodné oblečenie
Pri hre vo vode aj na prechádzke dieťa obliekajte do ľahkých vzdušných odevov. V lete sú najvhodnejšie svetlé farby, ktoré priťahujú menej slnečného žiarenia. Nezabúdajte na šiltovku či klobúk!
Pitný režim
Počas letných dní zabezpečte dieťaťu pravidelný pitný režim. Keďže sa vtedy veľa potí, z tela sa mu vylučuje veľké množstvo tekutín, ktoré je nutné doplniť. Predídete tým vysúšaniu detskej pokožky a možnej dehydratácii organizmu.
Ochrana tváre
Slnečné žiarenie pôsobí negatívne na celú detskú pokožku, obzvlášť tvár je veľmi citlivá a môže sa rýchlo podráždiť. Nešetrite na opaľovacích krémoch a sprejoch s označením SPF 50, ale investujte aj do certifikovanej kozmetiky po opaľovaní, ktorá unavenú detskú pokožku vyživí a zhydratuje. Taktiež oči a pery dieťaťa je dôležité chrániť, inak hrozí začervenanie a zápal spojiviek. Pomôžu kvalitné slnečné okuliare s ochranným filtrom, ktoré zrak detí chránia pred UVA aj UVB žiarením. Ústa detičiek ochránite balzamom s UV filtrom.