Depresia, ochorenie dnešnej doby? Tí, ktorí majú skúsenosť s depresiou, prirovnávajú stavy s ňou súvisiace k najhorším telesným bolestiam. Štatisticky sa vyskytuje viac u žien ako u mužov. Spôsobená môže byť rozdielom medzi pohlaviami, hormonálnymi zmenami, ale aj genetickou predispozíciou.
Ako zvládať depresiu – dá sa to aj bez odbornej pomoci a liečby?
Definícia depresie
Depresia je porucha, ktorou trpí mnoho ľudí. Približne každý štvrtý človek má skúsenosť s pocitmi smútku, straty sebavedomia, melanchólie či myšlienkami na smrť. Často je to sprevádzané, či priam vyvolané celkovou únavou, poruchami spánku a bolesťami.
Dôležité je pochopiť, že depresia nie je bežný smútok. Ten pozná každý – niečo nepríjemné zažijeme, prídeme o blízku osobu, alebo sa stane niečo iné, čo nás vyvedie z miery a sme z toho smutní. Ide o psychologicky zrozumiteľný a odôvodniteľný smútok, ktorý je dočasný a postupne sa zmierňuje, až prirodzene odznie. Depresia je, na rozdiel od bežného smútku, chorobný stav, ktorý vzniká aj bez zjavnej príčiny, prípadne vyústi do dlhotrvajúceho smútku.
Príčiny vzniku depresie
Za vypuknutím depresie sú najčastejšie dva faktory – stres alebo psychologické a sociálne okolnosti. Epizóda depresie často nasleduje práve po náročnej životnej udalosti (úmrtie v rodine, rozchod/rozvod, strata zamestnania). Neraz sú však za jej vznikom biologické dôvody vyvolané genetikou a rôznymi biochemickými zmenami v mozgu, ktoré vyvolávajú aj psychologické podnety.
Typické príznaky a prejavy depresie
- Hlboký, dlhotrvajúci smútok,
- pesimistické myšlienky,
- nenávisť voči sebe, sebaobviňovanie,
- častý plač, podráždenosť a nerozhodnosť,
- úzkostné stavy,
- samovražedné myšlienky,
- pocity zlyhania v dôležitých životných otázkach,
- strata záujmu o svoj zovňajšok – časté sú zmeny telesnej hmotnosti (dôsledok prejedania sa alebo hladovania),
- zmena dĺžky spánku (nekvalitný krátky spánok), pocity vyčerpanosti, strata energie,
- nezáujem o sex – zníženie libida.
Spôsoby liečby depresie
Depresia je vážny stav, ktorý si vyžaduje primeranú liečbu. K dispozícii je medikamentózna liečba (antidepresíva) a psychoterapia. O spôsobe liečby rozhoduje vždy lekár – psychiater.
Antidepresíva sú lieky určené na dlhodobé užívanie. Do tela nedodávajú žiadne cudzie látky, ich úlohou je výlučne regulácia vlastných látok v nervových bunkách a pomôcť im obnoviť pôvodný výkon (ovplyvňujú hladiny neurotransmiterov v mozgu, ktoré zodpovedajú za náladu, koncentráciu, kvalitu spánku a chuť do jedla). Pod vplyvom liečby pociťujú mnohí pacienti aj ústup úzkosti.
Druhým spôsobom, ako bojovať proti depresii, je psychoterapia. Najčastejšie sa stretávame s dvoma typmi terapie – kognitívne-behaviorálna terapia a interpersonálna terapia. Princípom prvej metódy je presvedčenie, že depresia je liečiteľná. Podstatné je ale vysporiadať sa s negatívnymi myšlienkami. Zmyslom liečby je naučiť depresívneho človeka lepšie a pozitívnejšie pozerať na svet aj seba samého. Učí ho zvládať nečinnosť, unavenosť či spoločenskú nepripravenosť, a to pomocou jednoduchých techník sebaovládania.
Interpersonálna terapia vychádza z predpokladu, že existuje recipročná interakcia medzi náladou a aktuálnymi životnými udalosťami. Ide o krátkodobú terapiu, ktorá sa sústredí na rozbor minulých aj súčasných medziľudských vzťahov, ktoré by mohli súvisieť s depresiou. Pacient je vedený k vytváraniu možných schém reakcií v určitých konkrétnych situáciách a následne sa zhodnotí ich efektívnosť. Základom tejto formy terapie je osobu s depresiou nijako nekonfrontovať, ale ju naopak stimulovať a podporovať.