Leto so sebou prináša krásny čas pri bazéne a v prírode, ale aj mnoho nástrah. Jedným z nebezpečenstiev, ktoré nám hrozia nielen v lese, je uštipnutie kliešťom, ktoré môže prerásť do závažného ochorenia zvaného kliešťová encefalitída.
Čo o tejto chorobe viete a ako sa pred ňou môžete chrániť? Aká je diagnostika a spôsoby liečby? A vedeli ste, že je možné sa proti kliešťovej encefalitíde zaočkovať?
Čo je kliešťová encefalitída?
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré postihuje náš nervový systém. Jej pôvodcom je kliešť – hmyz, ktorý je veľkým prenášačom rozličných ochorení na celom svete. Kliešte nájdeme najčastejšie na vlhkých miestach v okolí riek, v krovinách a v hustých porastoch zmiešaných lesov. Vyskytujú sa v nadmorskej výške 700 až 1000 metrov. Avšak môžete na nich natrafiť aj v mestských parkoch, kam ich z voľnej prírody prenesú túlavé zvieratá a vtáky.
Na Slovensku je najvyšší výskyt kliešťov na konci leta, pričom je u nás zistených približne 33 endemických oblasti, to znamená oblastí so zvýšeným výskytom kliešťov.
Príznaky a priebeh kliešťovej encefalitídy
Vírus sa po prisatí kliešťa dostane najskôr do buniek v bezprostrednom okolí rany a následne preniká ďalej do tela. Najzávažnejšie dôsledky vírus zanechá, ak napadne centrálnu nervovú sústavu.
Prvé príznaky kliešťovej encefalitídy sa objavia asi po týždni až dvoch od infikovania vírusom. Priebeh ochorenia je dvojfázový. V prvej fáze sa prejavujú chrípke podobné príznaky, ktoré trvajú niekoľko dní. Potom zvyknú ťažkosti zdanlivo pominúť, nasleduje bezpríznakové obdobie, avšak vírus sa množiť neprestáva. Až prichádza druhá fáza kliešťovej encefalitídy, ktorá nastane u 20 až 30 % infikovaných a je pre ňu typické vysoké horúčky a veľké bolesti hlavy.
Najviac ohrození sú starší ľudia nad 60 rokov a osoby s oslabenou imunitou.
Následky kliešťovej encefalitídy – pomôže očkovanie
Priebeh ochorenia je rôzny. Závažnejší priebeh si vyžaduje dlhší čas liečby. Stáva sa, že pacienti trpia bolesťami hlavy, poruchami sluchu či čiastočnou obrnou aj dlho po vyliečení. U veľkého množstva ľudí, ktorí prekonali kliešťovú encefalitídu, pretrvávajú dlhodobé psychické a neurologické ťažkosti.
Bohužiaľ, kliešťová encefalitída vie byť aj smrteľná – úmrtnosť u dospelých pacientov sa pohybuje okolo 2 %.
Keďže kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, na ktoré neexistuje špecifická liečba, je nevyhnutné sústrediť sa na prevenciu ochorenia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Tiež zaberá nosenie ochranného odevu a použitie ochranných krémov pri častom pobyte v prírode.
Bezpečné odstránenie kliešťa
V neposlednom rade je dôležité prisatého kliešťa čo najskôr a bezpečne odstrániť. Najlepším spôsobom, ako šetrne odstrániť kliešťa, je jeho zachytenie tenkou pinzetou čo najbližšie pri koži a rovným trhnutím ho vytiahnuť. Vyhnite sa točeniu a mykaniu jeho telom. Dezinfikujte miesto poštípania a po manipulácii s kliešťom si dobre umyte ruky.
Pre bezpečné leto bez vírusových ochorení odporúčame po každej lesnej prechádzke či turistike dokonalú kontrolu tela všetkých zúčastnených (mimoriadnu pozornosť venujte najmä deťom).