Keď páli záha, je to veľmi nepríjemné. Ženy sa s tým môžu stretnúť počas tehotenstva, avšak mnohokrát je za tým aj vážnejší zdravotný problém.
Čoho všetkého je pálenie záhy predzvesťou? Aké sú príčiny a prejavy pálenia záhy?
Pálenie záhy
Občas sa stane, že pocítime nepríjemný pocit v žalúdku. Je to spôsobené refluxom žalúdočnej kyseliny, ktorú cítime až v ústach. Ide o pálenie záhy – pocit ťažoby na hrudi, ktorý sprevádza silné pálenie v krku.
Pálenie záhy zažije minimálne raz za rok viac ako polovica ľudí – častejšie sa vyskytuje u mužov. Tieto nepríjemné pocity trápia aj ženy počas tehotenstva, avšak po pôrode sa zvyčajne vytratia. Je nutné zdôrazniť, že v dôsledku nesprávneho stravovania sa počet ľudí, ktorí trpia pálením záhy doslova každý deň, za posledné desaťročie takmer zdvojnásobil.
Príčiny pálenia záhy
Pálenie záhy nie je spôsobené iba nevhodným životným štýlom, ale aj uvoľnením svalu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom. Keď je tento sval oslabený, prípadne sa uvoľní, kyslý obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka, čo nám spôsobuje žalúdočné problémy a nepríjemný pocit v ústach.
Prejavy pálenia záhy
- Pálenie v hrdle,
- bolesť na hrudi,
- obsah žalúdka sa vracia späť do úst,
- problémy s prehĺtaním,
- kyslá, horká alebo trpká chuť v ústach,
- grganie,
- nepríjemný zápach z úst,
- vracanie a kašľanie.
Príznaky pálenia záhy sa vyskytujú počas dňa aj v noci – najčastejšie v polohe ležmo. Pomáha vyvýšená poloha a lieky proti páleniu záhy, ktoré pôsobia priamo na mieste vzniku kyseliny, čím bránia v jej ďalšej tvorbe.
Z dlhodobého hľadiska je najúčinnejším spôsobom, ako zastaviť pálenie záhy, trvalá zmena životného štýlu a konzumácia zdravých potravín. Vyhnúť sa treba najmä korenistým, kyslým a pikantným jedlám. Určite však odporúčame, ak vaše problémy s trávením budete konzultovať aj priamo s lekárom.
Pálenie záhy v tehotenstve
Ako uvádzajú štúdie, pálenie záhy v tehotenstve trápi takmer polovicu budúcich mamičiek. Ženy v očakávaní páli záha pod vplyvom hormonálnych zmien a spomaleného trávenia. Za všetkým je progesterón – tzv. „tehotenský hormón”, ktorého vyššie hladiny uvoľňujú zvierač, sval medzi pažerákom a žalúdkom. Pri pití alebo konzumácii potravín dochádza k uvoľneniu svalov zvierača, ktoré sa následne úplne nestiahnu, a tak sa žalúdočná kyselina dostáva až do hrdla.
Pomáha jesť viackrát za deň menšie porcie a vyhýbať sa príliš výrazným chutiam a ťažkým jedlám.
Ja som natrafila v tomto článku https://www.mamickovo.sk/palenie-zahy-v-tehotenstve na žuvacie tablety lebo s prehĺtaním mám problém. Sú aj Gastrotuss, ale v lekárni som dostala odporučenie aj na iné.