Pot je prirodzený a prospešný. Vyplavujú sa tým z tela škodliviny a organizmus sa ochladzuje. Avšak keď sa človek potí neustále, dokonca aj v noci, môže to signalizovať vážnejšie zdravotné komplikácie. Kedy hovoríme o nadmernom potení a prečo vzniká?
V článku vám prezradíme účinné spôsoby, ako sa dá nadmerné potenie kontrolovať. Zaberá použitie antiperspirantu a zmena stravovacích návykov.
Nadmerné potenie
Hyperhidróza (hydrodermia) je abnormálne nadmerné potenie. Ide o chronické ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku poruchy funkcie autonómneho nervového systému. Prejaviť sa môže na dlaniach, slabinách, chodidlách, v podpazuší, vo vlasoch a na tvári.
Hyperhidrózu poznáme primárnu (začína v detstve a je dedičná) a sekundárnu (objavuje sa aj v dospelosti a je prejavom iného ochorenia). Nadmerné potenie môže byť generalizované, teda vyskytuje sa na rôznych častiach tela, alebo fokálne (vyskytuje sa v oblastiach s veľkou koncentráciou potných žliaz).
Príčiny nadmerného potenia
Častou príčinou nadmerného potenia u zdravých ľudí býva konzumácia korenených jedál a alkoholu, ako aj tehotenstvo, emočné vypätie aj lieky (napríklad morfín). S nočným potením sa stretávame pri horúčkach, triaške, zimnici, ale aj pri onkologických ochoreniach či počas menopauzy.
Spôsoby, ako zabojovať proti nadmernému poteniu
Spôsobov, ako zastaviť nadmerné potenie je niekoľko. Prvá voľba väčšiny ľudí sú dezodoranty, ktoré však telesný pach iba prekrývajú. Antiperspiranty s obsahom alumíniumhydroxychloridu sú vhodnejším riešením, keďže nadmerné potenie v oblasti podpazušia, dlaní a chodidiel aj liečia. Odporúča sa ich aplikovať každý večer pred spaním na umytú a nepodráždenú pokožku, a to aspoň jeden týždeň. Následne antiperspirant použite minimálne 2 alebo 3-krát do týždňa.
Úspešný v boji proti poteniu je botulotoxín. Aplikuje sa ambulantne, pričom zákrok je mierne bolestivý. Účinky botulotoxínu sa prejavia postupne približne do dvoch týždňov a vydržia cca pol roka.
Dostupné sú aj podpazušné vložky, ktoré efektívne absorbujú pot a chránia oblečenie, čím zabraňujú vzniku škvŕn.
Možnosťou, ako zastaviť nadmerné potenie, je aj celková liečba. Spočívať môže v podávaní tzv. anticholinergických látok, respektíve sa môžete rozhodnúť pre chirurgické odstránenie potných žliaz v podpazuší. Vykonáva sa tiež laserová deštrukcia potných žliaz a podkožná liposukcia podpazušných potných žliaz.
V neposlednom rade proti nadmernému poteniu zaberá zmena stravovacích návykov – vyhýbajte sa slaným, koreneným a mastným jedlám a pite s rozumom, ideálne len čistú vodu.