Problémy s trávením sú súčasťou života každého z nás. Stačí sa prejesť počas sviatkov či na oslave, dôsledkom čoho prichádzajú ťažkosti ako hnačka, zápcha a s tým súvisiace bolesti brucha. Príčiny vzniku týchto ťažkostí však môžu byť pestrejšie, nielen nezdravé jedlo a alkohol. Často sú za tým tráviace poruchy, zápaly, bolestivá menštruácia alebo závažnejšie choroby tráviacej sústavy.
Odhaľte pravú príčinu bolesti a zvládnite to aj bez odbornej pomoci. Ako si poradiť s bolesťou brucha rýchlo a účinne aj doma?
Bolesti brucha ako symptómy iných ochorení
Bolesť brucha je veľmi častý prejav (symptóm) inej choroby. Najčastejšou príčinou je narušenie funkcie orgánov, avšak aby bolo jasné, o aký typ bolesti ide, je nutné špecifikovať oblasť v tele, kde bolesť prebieha. Rozlišovať možno:
- bolesť brucha na pravej strane – zväčša ide o ochorenia a zápaly žlčníka, pečene a obličiek,
- bolesť brucha na ľavej strane je signálomproblémov so žalúdkom, pankreasom alebo slezinou,
- bolesti v spodnej časti brucha upozorňujú na ťažkosti tenkéhoa hrubého čreva, vaječníkov, močovodov, vaječníkov, prípadne zdravotné komplikácie týkajúce sa maternice,
- bolesti v pravej dolnej časti brušnej dutiny súvisia so zápalom slepého čreva,
- bolesti v ľavej dolnej časti brucha sú symptómom ochoreniavhrubom čreve.
Prejavy bolesti brucha
Podobne ako miesto bolesti je nutné rozlišovať aj druh a intenzitu bolesti brucha. Trápiť vás môžu:
- ostré až vystreľujúce bolesti brucha – v prípade, že je možné určiť presné miesto, ktoré spôsobuje bolesti brucha, zväčša ide o symptóm vážnejších zdravotných problémov,
- tupé bolesti v bruchu – najčastejšie súvisia s bolesťou žalúdka, respektíve tenkého a hrubého čreva – ide o menej závažné ťažkosti.
Príčiny bolestí brucha
K najrozšírenejším príčinám, ktoré vyvolávajú bolesti brucha patria:
- problémy s trávením (spôsobené konzumáciouťažkého či pokazeného jedla, v dôsledku potravinových intolerancií alebo nevhodných diét) – prejavujú sa pocitmi plnosti, nafukovaním, vracaním a zápchou/hnačkou,
- zápaly vyvolané infekciou alebo podráždením tráviaceho ústrojenstva – prejavom sú vredy, reflux (ten je častou súčasťou bolesti brucha u najmenších detí), žalúdočná chrípka, zápal slepého čreva, zápal pankreasu a infekcie močových ciest,
- menštruácia sprevádzaná silným krvácaním, kŕčmi a tupou, pulzujúcou bolesťou v oblasti podbruška,
- bolesti brucha v tehotenstve sú najbežnejšie v prvom trimestri gravidity – k najčastejším prejavom patrí nafukovanie a bolesti v spodnej časti brucha.
Boj s bolesťami brucha – aká je vhodná liečba?
Ak vás trápi bolesť brucha, je dôležité zistiť príčinu a následne stanoviť liečbu. V prípade hnačky, ktorá môže často viesť k dehydratácii a strate živín, je nevyhnutné doplniť do tela adsorbenciá, ktoréviažu škodlivé látky (aktívne uhlie), antidiaroiká (spomaľujú pohyb čriev) a probiotiká.
Zápcha, čo je porucha motorickej činnosti čriev, sa rieši s pomocou laxatív (preháňadlá). K dispozícii sú preháňadlá vo forme čajov, čapíkov, kvapiek a sirupov. Vo väčšine prípadov sú vhodným riešením akútneho problému, nie na dlhodobé užívanie.
A čo nadúvanie? Problém, ktorý vzniká v črevách v dôsledku zvýšenej tvorby plynov, sa prejavuje tvrdým, nafúknutým bruchom. Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vedú k nafukovaniu. Pomáhajú aj prípravky s obsahom účinnej látky simetikon a účinnú úľavu poskytuje tiež feniklový a mätový čaj.
Ako predísť bolestiam brucha?
Čo pomáha na bolesť brucha? Najdôležitejšia a najefektívnejšia je prevencia, a teda dodržiavanie niekoľkých základných zásad:
- konzumácia vyváženej zdravej stravy – zvýšte príjem vlákniny v prirodzenej forme – viac čerstvého ovocia a zeleniny ako základ jedálnička,
- pravidelný pohyb,
- kvalitný spánok,
- eliminácia stresu,
- užívanie probiotík – pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru (odporúča sa ich užívať vždy spolu s antibiotikami a tiež pri diéte, kedy môžu telu chýbať dôležité živiny).