Ovady a komáre – bodavý hmyz, ktorý je počas leta veľmi otravný. Najaktívnejšie sú vo veľkých horúčavách a sparnom počasí krátko pred dažďom. Ako sa pred ovadmi chrániť a užiť si pobyt pri vode a na slnku bez nepríjemných štípancov? Čo pomáha, ak sa uštipnutiu ovadom predsa len nevyhnete?
Štípanec od ovada
Ovady sa vyskytujú najmä pri stojacich vodách, ale aj na lúkach, kde s obľubou útočia na dobytok a ľudí. Obeť vycítia na diaľku – extrémne reagujú na pot a parfum. Odpudzovať ich, naopak, môže komplex vitamínov B. Ich uštipnutie je bolestivé a spôsobuje veľký tvrdý opuch, ktorý začervená a svrbí.
Prejavy po uštipnutí ovadom
Uštipnutie ovadom môže spôsobiť prenos rôznych infekcií. K najčastejším prejavom po uštipnutí patria:
- začervenanie postihnutého miesta,
- štípanec je teplý na dotyk,
- v mieste bodnutia môže byť viditeľná hnisavá vyrážka,
- triaška, prípadne zvýšená teplota,
- ak sa zo štípanca rozšíri v tele zápal, sprevádza ho pulzujúca bolesť.
Domáca liečba štípancov
Štandardne stačí po uštipnutí ovadom postihnuté miesto opláchnuť vodou, prípadne mydlom a štípanec vydezinfikovať antiseptickým prípravkom. Proti svrbeniu pomáha potieranie podráždeného miesta Fenistilom, alpou alebo 50 % liehom. Na opuch pomáhajú aj ľadový obklad, prípadne obklady s octanom hlinitým, zinková masť alebo tekutý púder. Pri známkach infekcie je potrebná návšteva lekára a nasadenie antibiotík. V niektorých prípadoch je nutné hnisavé ložisko štípanca chirurgicky ošetriť.
V rámci overených domácich receptov proti štípancom, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu, sú obľúbené hojivé octové zábaly aj cibuľové obklady.
Prevencia pred uštipnutím
- Používajte repelenty a insekticídne náramky.
- Vyhnite sa príliš výrazným vôňam opaľovacích krémov a lakov na vlasy.
- Nekonzumujte výrazné aromatické potraviny ani sladkosti.
- Pri vode či po tráve nechoďte bosí.
- V letných mesiacoch zvýšte dávky B-komplexu.