Aby ste si čo najdlhšie zachovali zdravé kĺby, je dobré dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Dôležité je venovať sa fyzickej aktivite a pravidelne cvičiť, aby ste si posilnili svaly a kosti. Pomáha aj vyvážená zdravá strava, ktorá by mala obsahovať dostatok vitamínov a minerálov. V prípade, že trpíte nadváhou, je vhodné ju redukovať, aby sme znížili záťaž na kĺby. Pri pracovných aktivitách by ste mali používať ergonomické pomôcky, ktoré vám uľahčia prácu a zamedzia preťaženiu kĺbov.
Čo je to osteoartróza?
Osteoartróza (artróza) je chronické degeneratívne ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje kĺby na rukách, kolenách, bedrách a chrbtici. Jej výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom a dlhodobou fyzickou záťažou. K typickým prejavom tohto ochorenia patrí bolesť kĺbov a celková stuhnutosť.
Príčiny vzniku osteoartrózy
Osteoartróza je vnímaná ako choroba opotrebovania kĺbov, pravdou však je, že okrem kĺbov postihuje aj priľahlú kosť, kĺbové puzdro, svaly a štruktúry. V dôsledku toho dochádza k zmenám v kosti, poškodeniu spojivových tkanív aj zápal kĺbovej výstelky. Vplyvom artrózy sa kĺbová chrupavka stenčuje a rozrušuje, čo oslabuje ochranu kĺbu. Postihnutý kĺb sa stáva v dôsledku ochorenia bolestivý, tuhne a pohyblivosť je čoraz obmedzenejšia.
Príznaky osteoartrózy
Bolesť kĺbov sa objavuje po záťaži, neskôr aj v pokoji a počas noci.
- Stuhnutosť kĺbov – najvýraznejšia je po prebudení, prípadne po dlhej nečinnosti
- Pocit praskania pri pohybe kĺbov (príčinou je opuch spôsobený zápalom)
- Strata pružnosti – postupná nemožnosť pohybu v celom rozsahu kĺbu
Faktory ovplyvňujúce vznik osteoartrózy
Za vznik osteoartrózy môže viacero faktorov, najmä však starnutie, pretože dochádza k prirodzenému opotrebovaniu chrupavky, ako aj nadváha, ktorá je záťažou pre kĺby a opakované neúmerné namáhanie kĺbov. Artrózu môžu spustiť aj genetické faktory, metabolické ochorenia a vplyv na toho ochorenie má tiež pohlavie – ženy majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu osteoartrózy, a to najmä počas menopauzy.
Spôsoby liečby osteoartrózy
Liečba osteoartrózy je primárne zameraná na zmiernenie bolesti a zápalu protizápalovými liekmi a spomalenie nástupu ochorenia. V terapii sa používajú aj tzv. pomaly pôsobiace lieky na osteoartrózu, ktoré znižujú bolesť a zlepšujú funkciu kĺbu. Ide o tzv. kĺbovú výživu, ktorá nepôsobí protizápalovo a analgeticky, ale má účinok na metabolizmus chrupavky a jej efekt pretrváva aj po skončení užívania.
Pri artróze je prospešná aj fyzioterapia. Cvičenie na posilnenie svalov okolo postihnutého kĺbu zlepšuje pohyb a uvoľňuje bolesti. Zároveň je účinná terapia teplom alebo ľadom na zmiernenie symptómov.
U pacientov s nadváhou (obezitou) je účinnou možnosťou liečby osteoartrózy diéta. Chudnutie značne zmierňuje zaťaženie kĺbov a zlepšuje ich stav. V pokročilých prípadoch artrózy, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú, je nutné pristúpiť k chirurgickému zákroku (artroskopia, výmena kĺbu).
Prevencia osteoartrózy
Ak raz dôjde k poškodeniu kĺbov, nemožno tento proces zvrátiť a pacient sa s tým musí naučiť žiť. Možno však spomaliť progres ochorenia, ako aj tlmiť bolesti a sfunkčniť kĺby, a to aktívnym a zdravým životným štýlom, správne nastavenou liečbou a skorou diagnostikou ochorenia.