Prečo je dôležité osvojiť si návyky ústnej hygieny od raného detstva? Ako prispievajú prevencia zubných kazov a pravidelné preventívne prehliadky u zubára k zníženiu rizika zdravotných problémov v dospelosti? Úloha stravy pri zdraví zubov a tipy, ako umývať zuby deťom.
Najčastejšie ochorenia ústnej dutiny v detstve
Podobne ako dospelých, aj deti môžu postihnúť rôzne ochorenia ústnej dutiny, ku ktorým vo veľkej miere prispieva zanedbávanie hygieny. K najčastejším problémom patria zubné kazy (aj pre používanie dojčenskej fľaše), zápal ďasien, maloklúzia – nesprávne postavenie zubov alebo nesprávny zhryz a škrípanie, respektíve zatínanie zubov. To všetko často vedie k oslabeniu imunity a zdravotným problémom v neskoršom veku.
Starostlivosť o zuby detí
Obdobie detstva je kľúčové na získavanie hygienických návykov – starostlivosť o zuby nie je výnimkou. Je dôležité pomôcť deťom osvojiť si správnu techniku čistenia zubov a zaradiť starostlivosť o mliečny chrup do každodennej rutiny už od útleho veku, aby si tieto návyky preniesli aj do dospelosti.
Ako umývať mliečne zuby?
Začnite deťom umývať zuby od narodenia – na ústnu hygienu nie je nikdy skoro. Starostlivosť o mliečne zuby začína ešte pred prerezaním prvého zuba. Zuby sa totiž začínajú vyvíjať už v druhom trimestri tehotenstva, pričom dieťa má pri narodení 20 zubov, z ktorých niektoré sú už plne vyvinuté v čeľusti.
Ako sa starať o zuby podľa veku
Detské zuby sa na rozdiel od dospelého chrupu neustále vyvíjajú. Platí, že v každej fáze vývinu majú deti trochu iné potreby, ktoré je nutné brať do úvahy. Ako by mala vyzerať zubná starostlivosť v závislosti od veku dieťaťa?
Zubná starostlivosť po narodení
Ešte predtým, ako bábätku začnú rásť zuby, čistite jeho ústa čistou navlhčenou žinkou, ktorá pomôže zbaviť ďasná škodlivých baktérií. Hneď ako sa prereže prvý mliečny zub, možno začať s čistením. Mliečne zuby dojčiat do jedného roku čistite dvakrát denne bez použitia zubnej pasty. Pomôže hryzacia alebo prstová, prípadne celogumová kefka.
Mliečny chrup medzi prvým a druhým rokom
Na čistenie zubov možno začať používať malé množstvo detskej zubnej pasty, ktorá by mala mať nižší obsah fluóru než bežná pasta, pretože deti v tomto veku pastu zväčša prehĺtajú. Zhruba v dvoch rokoch sa deti môžu začať učiť používať zubnú kefku samostatne, pričom je nutné pomáhať im s dočisťovaním zubov.
Ústna hygiena od 3 do 6 rokov
S nástupom do škôlky by deti mali zvládať čistenie zubov samy, aj keď stále vyžadujú pomoc s dočistením. Mali by byť zvyknuté čistiť si zuby dvakrát denne. Množstvo zubnej pasty by malo zodpovedať zhruba veľkosti hrášku (v tomto veku už môžu deti používať zubnú pastu s vyšším obsahom fluoridu, ak ju dokážu vypľuť). Medzi 3. a 6. rokom je hlavným cieľom zdokonaliť techniku čistenia chrupu. Deti sa učia čistiť zuby pomocou krúživých pohybov a príliš netlačiť na zubnú kefku.
Zubná starostlivosť u detí nad 6 rokov
Deti školského veku si čistia zuby samostatne. Približne do veku osem rokov je dobré na ne občas dohliadnuť a uistiť sa, že si zuby čistia aspoň dve minúty a že dokážu správne vypľuť zubnú pastu. Okrem čistenia chrupu možno v tomto veku pridať aj vyplachovanie detskou ústnou vodou a čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou.