Štípanec od hmyzu môže poriadne potrápiť. Najmä ak ho včas a správne neošetríte, hrozia svrbenie, pľuzgiere a niekedy aj infekcia. Skutočne – uštipnutie ovadom a komárom nie je iba nepríjemné, ale často aj zdraviu nebezpečné. Hmyz totiž prenáša rozličné ochorenia, preto sa odporúča štípanec umyť a dezinfikovať.
Aké domáce metódy na zmiernenie opuchov a začervenania po uštipnutí hmyzom fungujú?
Reakcia na uštipnutie hmyzom
Ihneď po štipnutí hmyzom sa odporúča priložiť na podráždené miesto ľad, prípadne chladivý zábal. Dostupné sú rôzne prípravky na štípance vo forme chladiacich gélov a mastí, mnohé aj s protisvrbiacim efektom. Na cestách i dovolenke oceníte praktické roll-on balenia na štípance s obsahom éterických silíc s chladiacim a protizápalovým účinkom.
V domácej lekárničke sa zídu voľnopredajné antihistaminiká, ktoré tlmia alergické reakcie a neželané začervenania a opuchy. Dostupné sú v tabletkách, sprejoch, sirupoch aj kvapkách do nosa. Aj v takejto lokálnej forme zmiernia svrbenie, pálenie a sčervenanie postihnutého miesta. Ak je reakcia silnejšia, možno užiť tabletku. Ak je následkom uštipnutia hmyzom nadmerná alergická reakcia – veľký opuch alebo zápal, zaberie krém s kortikosteroidom s rýchlym protizápalovým, protialergickým a protisvrbiacim účinkom.
Lekárska pomoc pri štípancoch
Pri štípancoch je dôležité vyhnúť sa rozškriabaniu opuchu a zaneseniu infekcie do rany. Ak sa tak stane, odporúča sa návšteva lekára, ktorý v závislosti od zdravotného stavu pacienta predpíše lokálne antibiotikum či antibiotický púder.
Domáce metódy na zapálené štípance
Obľúbeným ľudovým receptom je octový obklad, ktorý sa prikladá na opuch. Pomáha aj jedlá sóda zmiešaná s vodou – zmes sa nanesie na miesto vpichu. Zápal utlmia tiež koliesko cibule, prípadne kúsok zemiaka, koliesko citróna alebo med, ktorý má cenné protizápalové účinky.
Z prírodných éterických olejov sú na obklady proti štípancom vhodné čajovníkový, eukalyptový a levanduľový olej. Skvelo tlmí zápal a hojí opuch aj tradičná vietnamská masť.